Státní znak Mongolska

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Státní znak Mongolska

Státní znak Mongolska (mongolsky: Монгол улсын төрийн сүлд, Mongol ulsyn töriin süld) byl přijat 12. února 1992 po pádu komunistické vlády. Znak je tvořen modrým kruhem, v jehož středu je okřídlený letící kůň v kombinaci se sojombem, symbolizující mongolskou nezávislost, svrchovanost a ducha národa. Kruh je ohraničen Tumeň nusan, symbolizující věčnost. Na vrcholu znaku je chandmani, tři buddhistické klenoty (modrý, červený a zelený) symbolizující minulost, současnosti a budoucnost. Pod koněm je zelené pohoří, s kruhem osudu uprostřed.

V letech 19601991 se v Mongolské lidové republice používal podobný znak s několika rozdílnými prvky. Ve středu znaku byl normální kůň s jezdcem, vyobrazené jedoucí ke zlatému slunci (komunismu) nad horami. Buddhistické symboly byly nahrazeny symboly socialismu. V dolní části znaku bylo ozubené kolo (symbol industrializace), z kterého vycházely po obvodu kruhu obilné klasy (symbol zemědělství). Nahoře byla rudá pěticípá hvězda ze socialistické verze sojomba. Obilné klasy byly převázány stuhou v mongolských národních barvách se zlatým nápisem БНМАУ, zkratka pro Бүгд Найрамдах Монгол Ард Улс (Mongolská lidová republika).

Sojombo[editovat | editovat zdroj]

Jednotlivé prvky sojomba mají symbolický význam. Nejhornější figura představuje oheň, symbol štěstí a spokojenosti. Jeho tři plameny znamenají minulost, přítomnost i budoucnost. Slunce a měsíc jsou představou „světa“ a věčnosti (mladý měsíc je otcem Mongolska a zlaté slunce jeho matkou). Další prvek, trojúhelník (jiný je vespod ideogramu), symbolizuje šíp a kopí obrácené hrotem k zemi, což v mongolské heraldice znamená „smrt nepříteli“. Úzký obdélník (opět ve dvojici) připomíná rovinu stepi, přímočarost, spravedlnost a čestnost. Uprostřed znaku je kruh „Jin-jang“, starý buddhistický symbol jednoty protikladů (ohně a vody, nebe a země, muže a ženy), připomínající v tomto případě těla dvou ryb přimknutých k sobě a v nekonečném kruhu přecházející jedna v druhou. Zleva i zprava jsou dva vysoké obdélníky, symbolizující pilíře, pevnost, tvrdost a přísloví „Dva přátelé jsou silnější než kamenná hradba“.

Související články[editovat | editovat zdroj]