Státní znak Kazachstánu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kazašský státní znak
Informace
Subjekty oprávněné užívat znakKazachstánKazachstán Kazachstán
Přijato29. června 2018
HesloQAZAQSTAN (kazašsky) (název státu)

Státní znak Kazachstánu tvoří zlatý obraz šanyraku (kazašsky Шаңырақ, şañıraq), vrchní kruhové části kupole jurty, na modrém pozadí. Ze šanyraku vycházejí na všechny strany v podobě slunečních paprsků uyky (kazašsky уықтар) – opory kupole jurty. Po pravé a levé straně jsou vyobrazeni bájní okřídlení koně – tulparové (kazašsky Тұлпар). Ve spodní části je kazašský název pro Kazachstán („QAZAQSTAN” v latince, do roku 2018 „ҚA3AҚCTAH” v cyrilici), ve vrchní části pěticípá hvězda, vše ve zlaté barvě.

Kruhový tvar znaku je symbolem života a věčnosti. Zlatá barva symbolizuje světlo, jasnou budoucnost republiky, modrá symbolizuje usilování o mír, přátelství a jednotu všech lidí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Po rozpadu Sovětského svazu byla 4. června 1992 vyhlášena nezávislost Kazachstánu. Stejný den byl přijat (společně s vlajkou) i státní znak. Autory znaku byli Žandarbek Melibekov a Šota Valichanov.

26. října 2017 podepsal prezident Nursultan Nazarbajev vyhlášku č. 569 „O převodu kazašské abecedy z cyrilice do latinského písma“.[1] V této souvislosti byl pozměněn ústavní zákon o znaku (nápis na znaku byl z původního ҚA3AҚCTAH uměněn na QAZAQSTAN). Změnu podepsal prezident Nazarbajev 29. června 2018. 12. září 2018 byly provedeny odpovídající změny i ve státní normě ST RK 989-2014.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Coat of arms of Kazakhstan na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]