Nursultan Nazarbajev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nursultan Nazarbajev

1. prezident Kazachstánu
Úřadující
Ve funkci od:
16. prosince 1991
Předchůdce úřad vznikl
Stranická příslušnost
Členství Komunistická strana Sovětského svazu
People's Union of Kazakhstan Unity
Fatherland
Národně-demokratická strana «Nur Otan»

Narození 6. července 1940 (76 let)
Chemolgan
Choť Sara Nazarbayeva
Děti Dariga Nazarbajevová
Dinara Nazarbajevová
Alija Nazarbajevová
Profese politik
Podpis Nursultan Nazarbajev, podpis
Webová stránka www.akorda.kz
Ocenění Velkokříž Řádu dubové koruny
Řád tří hvězd 1. třídy
Medaile Na památku 850 let Moskvy
Řád rumunské hvězdy
Order of the Nile
… více na Wikidatech
Commons Kategorie Nursultan Nazarbayev
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nursultan Abišuly Nazarbajev (kazašsky Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев, rusky Нурсултан Абишевич Назарбаев (Nursultan Abiševič Nazarbajev) (* 6. července 1940, Čemolgan, Kazašská SSR) je od 22. února 1990 prezident Kazachstánu. Zastává politiku boje proti terorismu v zemi, což Kazachstán činí důležitým partnerem USA a Ruska v oblasti střední Asie, je však kritizován za neřešení silné korupce v zemi, potlačování opozice a svobody slova a nespravedlivé volby.

Vzestup k moci[editovat | editovat zdroj]

Nursultan Nazarbajev se vyučil v karagandském metalurgickém koncernu, kde do roku 1969 pracoval jako dělník. Politickou dráhu začal jako tajemník městského výboru Leninského komunistického svazu mládeže Kazachstánu. Dálkově vystudoval Vysokou stranickou školu při ÚV KSSS. V roce 1982 byl zvolen poslancem Nejvyššího sovětu SSSR. Roku 1984 se stal předsedou rady ministrů, kde působil pod tehdejším prvním tajemníkem Komunistické strany Kazachstánu Dinmuchamedem Kunajevem. 22. února 1989 se stal prvním tajemníkem nejvyššího sovětu, a v této funkci působil až do 24. dubna 1990, kdy byl zvolen prezidentem Kazašské SSR. Roku 1991 vyhlásil nezávislost Kazachstánu a 1. prosince zvítězil v prezidentských volbách, kde byl jediným kandidátem, se ziskem 91,5% hlasů. Jeho vláda brzy získala protidemokratický a autoritativní charakter doplněný o rozsáhlou a všudypřítomnou korupci a nepotismus. V referendu v dubnu 1995 si dal schválit prodloužení mandátu do roku 2000. Opakovaně byl zvolen prezidentem v roce 1999 a 2005. Od roku 1999 stojí v čele vládnoucí strany Nur-Otan (Kazaši pro vlast). Z ropných zisků buduje město Astanu, od roku 1997 hlavní město.

Zatímco během sovětské éry zastával ateistické názory, později zdůrazňoval své muslimské kořeny podniknutím poutě Hadždž do Mekky a podporou obnovy mešit.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Nursultan Nazarbajev je ženatý, s manželkou Sarou mají tři dcery. Kvůli absenci mužského potomka se spekuluje, že by se Nazarbajevovým nástupcem mohla stát jeho nejstarší dcera Dariga.[1] Její bývalý manžel, Rachat Alijev, byl v roce 2007 z rodiny vypovězen poté, co se pokoušel o reformy a chtěl v roce 2012 kandidovat na prezidenta. V srpnu 2008 byl z funkce ředitele ropné společnosti Saumruk odvolán manžel Nazarbajevovy prostřední dcery Dinary - Timur Kulibajev. Podle analytiků tím Nazarbajev dal najevo, že se o svou moc nehodlá dělit.[2] Navíc podle tvrzení Rachata Alijeva Nazarbajev mužského potomka má - je jím nemanželský syn Sultančik, kterého porodila v roce 2005 v Turecku Miss Kazachstánu 1999 Asely Isabajeva[3]. Nejmladší prezidentova dcera Alija se po nevydařeném manželství se synem kyrgyzského exprezidenta Askara Akajeva provdala za kazašského podnikatele.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. -els-. Alijev musí z rodiny kazašského diktátora. Týden. červen 2007. Dostupné online.  
  2. -ms-. Kazašský diktátor odstranil dalšího zetě. Týden. srpen 2007. Dostupné online.  
  3. -lgtt-. Diktátorova naděje. Týden. červen 2009, čís. 22/2009, s. 48.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

prezident Kazachstánu
Předchůdce:
funkce neexistovala
24. duben 1990 -
Nursultan Nazarbajev
Nástupce:
ve funkci