Státní znak Ukrajiny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Státní znak Ukrajiny Tryzub

Státní znak Ukrajiny Tryzub (uk. тризубtrojzubec), je štít, kde se na modrém poli nachází zlatá stylizovaná „vidlice“, která byla v minulosti užívána jako erb Ruriků a Kyjevské Rusi.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původ tryzubu není dostatečně vysvětlen. Nejspíš se jedná o jakýsi předkřesťanský indoevropský symbol, který kyjevský kníže Vladimír I. podědil po svých skandinávských předcích. Poprvé se na území Ukrajiny objevil na zlatých a stříbrných mincích ražených právě za knížete Vladimíra. Kromě toho lze tryzub nalézt na cihlách několika nejstarších kyjevských chrámů a ve folklorních materiálech.

Tryzub se pak objevil v heraldice Haličsko-Volyňského knížectví i Velkého knížectví litevského. Během krátkého trvání Ukrajinské národní republiky (19181919) se tryzub stal symbolem nového státu. Během druhé světové války byl využíván Organizaci ukrajinských nacionalistů a dostal se do vojenských odznaků Ukrajinské povstalecké armády. Jako ukrajinský státní znak se znovu objevil až po rozpadu Sovětského svazu a nabytí nezávislosti (1991).

Návrh velkého státního znaku Ukrajiny[editovat | editovat zdroj]

Velký Státní znak Ukrajiny v současnosti existuje pouze jako návrh předpokládaného budoucího znaku. Kromě malého Státního znaku, tryzubu svatého Vladimíra, který je jeho ústředním motivem, obsahuje rovněž dva štítonoše, heraldicky vpravo haličského lva a vlevo záporožského mušketýra. Nad štítem je umístěn knížecí věnec a pod štítem stuha v národních barvách a pšeničné klasy spojené plodem kaliny (rostlina symbolizující Ukrajinu).

Podle odpůrců návrhu má nabízený velký Státní znak řadu chyb a nepřesností: užití koruny neodpovídá ani historické tradici, ani současnému státnímu uspořádání Ukrajiny (republika); návrh nereflektuje všechna historická území, která v dnešní době tvoří ukrajinský stát, apod.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Герб України na ukrajinské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]