Státní znak Finska

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Státní znak Finska

Státní znak Finska má podobu červeného štítu, na kterém je zlatý, korunovaný lev ve skoku. Stojí na zahnuté šavli (symbol vítězství nad nepřáteli). Místo pravé přední tlapy má lidskou ruku ve stříbrném brnění, bránící se stříbrným mečem. Štít je poset devíti stříbrnými růžemi, které symbolizují devět historických provincií Finska. Státní znak Finska se také vyskytuje ve čtvercové podobě na státní, válečné, námořní a prezidentské vlajce uprostřed modrého kříže.

Historie znaku[editovat | editovat zdroj]

Novější verze znaku Finského velkoknížectví

Současný znak Finska byl vytvořen zřejmě okolo roku 1580, krátce před povýšením Finska na velkovévodství (velkoknížectví). Znak se zlatým korunovaným lvem byl však používán již dříve, a to i v podobě se dvěma, respektive třemi lvy.

Tzv. „Köhneho“ znak, ve znaku s ruskou orlicí
Znak Finska součástí velkého znaku Ruského impéria

Znak Finska jako součásti Ruského impéria[editovat | editovat zdroj]

Když bylo Finsko v důsledku švédské prohry rusko-švédské války v roce 1809 podstoupeno Rusku jako autonomní velkoknížectví (velkovévodství), byl znak se lvem a růžemi zvolen orgány jako model pro nový erb velkovévodství Finsko v rámci Ruského impéria. Podle výnosu z 26. října 1809 se uvádí: „Znak Finska je takový, že štít má červené pole, posetý růžemi ze stříbra, na kterém je zlatý lev se zlatou korunou stojící na stříbrné šavli, v pravé přední tlapě, která je obrněná, má vzpřímený meč.“ Nějaké interpretace uvádějí, že lev měl pošlapávat ruskou šavli.

V průběhu reformy ruské oficiální heraldiky v roce 1857, se znak změnil z iniciativy barona Karl von Bernhard Köhne. Hlavní změny spočívaly v tom, že lev spíše připomínal psa, nežli lva, a na šavli již nestál (či nešlapal), ale držel ji v levé přední tlapě. Zároveň byl také zkrácen lvem držený meč, jenž tak připomínal spíše dýku. Další změnou byla koruna nad štítem znaku. Nová koruna již měla oblouky (2) a uvnitř neměla „čapku“, na předním oblouku či ráfku byla umístěna malá ruské orlice. Tato verze znaku bývá nazývána právě podle Köhneho.

Během snah o rusifikaci Finska (v letech 1899-1905 a 1908-1917) výrazně vzrostlo používání znaku ve Finsku, a tak se znak stal populárním v širší populaci.

Ředitel finského Národního archivu, Karl August Bomansson (1827–1906) učinil první významnou studii o znaku Finska v moderní době. Po jeho úpravě znaku v roce 1886, se lev opět více podobal svému zobrazení na znaku Uppsaly. Hlavní změnou bylo, že lev opět pošlapával šavli. Změna se dotkla i koruny, která byla změněna přibližně do podoby, jakou měla (německá) knížecí koruna. Tato verze znaku byla následně používána v prvních letech finské nezávislosti.

Nezávislé Finsko[editovat | editovat zdroj]

Neschválený návrh velkého znaku z roku 1936

Během 20. a 30. let se státní znak stal předmětem diskuzí a debat. Tyto diskuze se týkaly zejména návrhu, zda by ve znaku měl být lev nahrazen medvědem, který měl významné místo v národním folklóru Finska. Již v roce 1557 se medvěd stal symbolem Finnia septentrionalis („Severní Finsko“, v té době zhruba stejný jako Satakunta a severního Vlastního Finska). Mimo Finsko byl však medvěd obvykle považován za symbol Ruska, což se projevovalo v mnoha tehdejších karikaturách. Situace zůstávala nevyřešená, a tak po většinu 20. století zůstala verze státního znaku v podobě zobrazujícího se lva z Uppsaly.

V roce 1936 navrhl národní výbor kompromis, že Finsko by mělo mít „velký“ a „malý“ znak. Malý znak by zůstal stejný, ale větší znak byl navržen tak, aby obsahoval jak dosavadní znak Finska (lva), tak i medvěda, jakožto znak národního folklóru. Znak sestával ze štítu z dosavadního znaku se lvem a růžemi, nad nímž byla koruna (i když v té době bylo Finsko skoro 20 let republikou). Štít podpírali z obou stran dva medvědi, kteří zaujímali pozici štítonošů. Štítonoši stáli na smrkových větvičkách, kolem kterých bylo motto: „Vapaa, vankka, vakaa.“ („Svobodný, nepodajný, vytrvalý.“). Tímto způsobem by se dal medvěd vnést do státního znaku, ale tento návrh nebyl nikdy přijat.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Coat of arms of Finland na anglické Wikipedii.

  1. Pikku Jättiläinen. WSOY 1985. ISBN 951-0-12416-8.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]