Státní znak Malty

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Státní znak Malty

Současný státní znak Malty byl přijat 19. října 1988. Znak je složen ze stejných prvků jako státní vlajka - (červené a bílé pole s Jiřího křížem). Nad štít je postavena zlatá hradební koruna s pěti věžemi. Po stranách je olivová a palmová ratolest, dole převázané stuhou nesoucí nápis Repubblika ta 'Malta ( "Republika Malta"). Státní znak je součástí standarty prezidenta a dále je uveden na maltských euromincích hodnoty 10c, 20c a 50c.

Historický vývoj znaku[editovat | editovat zdroj]

Coat of arms of Malta 1964-1975.svg
Po vyhlášení nezávislosti se v letech 19641975 užíval znak zobrazující dva delfíny držící štít kopírující stání vlajku pod zlatou přilbou s červenými přikrývadly. Po stranách štítu je palmová a olivová ratolest. Štítonoši stojí na stuze s heslem Virtute et Constantia.
Tento znak byl přijat dne 11. července 1975, rok po vyhlášení republiky. Kruhový znak zobrazoval tradiční maltský člun luzzu u písčité pláže ve svitu slunce. Na pláži pod zeleným kaktusem byly přes sebe položeny vidle a lopata. Ve spodní části kruhu byl žlutý nápis "Repubblika ta 'Malta" (Republika Malta).

Související články[editovat | editovat zdroj]