Státní znak Monaka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Státní znak Monaka

Státním znakem Monaka je rodový knížecí erb domu Grimaldi. Štít, routovaný stříbrně a červeně a ovinutý řetězem Řádu sv. Karla, položený na červený plášť, podšitý hermelínem a převýšení knížecí korunou (fakticky jde o královskou korunu).  

Štítonoši: dva bratři minorité (Frères Mineurs), vlasatí, vousatí a obutí, každý třímá v ruce tasený meč, pod nimi stuha s heslem: DEO JUVANTE (S pomocí Boží).

Podle Siebmacheru[1] i podle Lexikonu vlajek a znaků[2] byl v 19. století plášť modrý. Siebmacher nadto uvádí a zobrazuje rovněž přílbu s klenotem rodu Grimaldi: zlatou (podle starších vyobrazení zlato-červeně polcenou) lilii v zeleném vavřínovém věnci nebo mezi dvěma zkříženými vavřínovými ratolestmi.

Štítonoši jsou vlastně mluvicím znamení (v italštině, rodném jazyce původních janovských Grimaldiů, znamená'"Il monaco" mnich). Mají připomínat historickou či legendární událost - dobytí Monaka r. 1297 Franceskem Grimaldim a jeho společníci, kteří se převlekli do mnišských hábitů.

Existuje i varianta, kde namísto dvou mnichů jsou štítonoši dva trubači ve stejnokroji knížecích karabiníků. V této podobě bývá znak zobrazen na mezinárodních poznávacích značkách Monaka MC.

Zdroj[editovat | editovat zdroj]

stránky knížecího paláce (francouzsky) - popis a vyobrazení erbu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. GRITZNER, M.; HILDEBRAND, A. M. Ausserdeutsche Staatenwappen (J. Siebmacher´s grosses und allgemeines Wappenbuch). Nürnberg : Bauer und Raspe, 1870. S. 48.  
  2. BROŽEK, Aleš. Lexikon vlajek a znaků zemí světa. 2., přepracované. vyd. Praha : Kartografie Praha, a.s., 2003. ISBN 80-7011-776-1. S. 135.