Koruna (klenot)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Koruna Svaté říše římské ve vídeňské klenotnici, 12.století
Svatováclavská koruna českých králů, Praha 1346
Osobní koruna císaře Rudola II., Praha 1603
Francouzská královská koruna, Louvre, 14.-19.století
Britská královská koruna
Perská koruna šáha dynastie Páhlaví, Teherán, polovina 20.století

Koruna (z latinského corona - věnec, řecky κορώνα - věnec, koruna) je drahocenným klenotem, používaným jako pokrývka hlavy, vyrobeným většinou ze zlata a zdobeným drahými kameny. Je používána panovníky jako odznak moci a důstojnosti, a to především v západním křesťanství. Je také symbolem vlády těchto panovníků nad určitým národem nebo územím. Přeneseně proto výraz „koruna“ znamená i samotné království nebo císařství (tzn. prohlásíme-li o panovníkovi, že získal korunu, máme tím na mysli, že společně s korunou získal i nárok na k ní náležející území).

Rituál používání koruny pochází ze starověku. Již ve starověkém Egyptě nosil panovník dvojitou bílo-červenou korunu horního a dolního Egypta. V antickém Řecku nosil čelenku či diadém. Perští králové patřili k prvním, kteří nosili uzavřenou korunu, tzv. tiáru. Tato podoba byla později převzata byzantskými císaři a také papeži, kteří používali trojitou korunu do roku 1963. V papežově znaku zůstala tiára do roku 2005, kdy ji papež Benedikt XVI. změnil na biskupskou mitru, ve znaku vatikánských úřadů se tiára nadále používá.

Pšent dvojitá koruna egyptských faraonů

Římští císaři používali diadém nebo vavřínový věnec imperátorů, jako symbol své moci. Vládcové Germánů nosili přilbu nebo čelenku. Od karolinských dob se běžně používaly uzavřené koruny, jež byly překlenuté jedním nebo více oblouky.

Korunovace[editovat | editovat zdroj]

Ve středověké Evropě propůjčovala panovníkovi jeho legitimitu teprve řádně vykonaná korunovace jedinou správnou korunou na jediném správném místě řádným, tzn. k tomu oprávněným korunovačem (Coronator). Ve Svaté říši římské mohl být zvolený král korunován výhradně rýnskokolínským arcibiskupem a to v Cáchách – a od 16. století ve Frankfurtuříšskou korunou. Korunovace císaře musela být vykonána – též až do 16. stol – papežem v Římě nebo papežským legátem. Místem korunovace francouzských králů pak byla Remešská katedrála.

Typy korun[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Hodnostní koruna.
Knížecí hodnostní korunka.

Vládnoucí knížata a šlechtici, kteří podle pravidla priority byli podřízeni císařům a králům, nosili hodnostní korunu, jejíž tvar a podoba určovaly postavení nositele. Od 17. století existovaly také tzv. hodnostní perly.

Obecná uzavřená královská koruna

Některé slavné koruny[editovat | editovat zdroj]

Trojitá papežská koruna jako součást papežského znaku

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jürgen Abeler: Kronen. Herrschaftszeichen der Welt. 1. Auflage, Düsseldorf/Vídeň (Econ) 1972; ISBN 3-430-11002-5

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]