Státní znak Thajska

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Garuda, státní znak Thajska
Státní znak Thajska v letech 1873-1910

Státní znak Thajska (emblém) je mytický pták Garuda, existující v náboženstvích jako hinduismus a buddhismus, v nichž je symbolem volnosti a lepšího rána. Garuda je také státním znakem Indonésie, kde ovšem nese na hrudi štít se znaky (a dá se tak považovat na znak).

Historie znaku[editovat | editovat zdroj]

V letech 18731910 byl státní znak Thajska, (v té době Siamu) znak podobný znakům evropských zemí, i když byl vytvořen jako znak Thajska (Siamu). Znak zavedl král Rama V. Hlavní částí znaku byl štít (znak) rozdělený na tři části. V horní části byl na žlutém podkladu mytický trojhlavý bílý slon (vozidlo boha Indry), tento znak symbolizoval Siamské království a tři hlavy slona zase jeho severní, centrální a jižní část. V levé dolní části (z pohledu čtenáře) byl na červeném podkladu jdoucí slon, stejný jako je na vlajce thajského námořnictva. Tento znak reprezentoval suzerenitu nad Laosem (symbol pochází z domorodého Lax Xang – země milionů slonů). V poslední, tedy pravé dolní části (z pohledu čtenáře) byly dvě zkřížené dýky kris (národní symbol Malajska), jež symbolizovaly suzerenitu nad Malajskem na jihu země.

Štít byl obklopen Řádem devíti drahokamů a Řádem Chula Chom Klao. Nad štítem byl znak dynastie Chakri. V jeho okolí bylo rozmístěno všech šest thajských královských insignií. Štít korunovala Velká koruna vítězství s paprsky světla vycházejícími z vrcholu, pod ním byly umístěny dva královské sandály. Za štítem se křížil Meč vítězství a žezlo. Vedle štítu stáli dva štítonoši reprezentující prastaré departmenty Kalahom (Kojasiha) a Mahatthai (Rajasiha). Levý stítonoš byl Kojasiha (คชสีห์) tzv. sloní lev (lev s chobotem) a napravo Rajasiha (ราชสีห์) tzv. král lvů. Štítonoši nesli každý jeden sedmivrstvý královský slunečník a stáli na královské podložce Than Phra Kon která také patří ke královským insigniím. Pod podložkou se nachází motto: สพฺเพสํ สงฺฆภูตานํ สามคฺคี วุฑฺฒิ สาธิกา (Sabbesam Sanghabhutānam Sāmaggī Vuḍḍhi Sādhiga).

Celý tento znak byl položen na královském plášti, který měl nažloutlou barvu, jež vychází z Velké královské koruny vítězství, na jejíž špici jsou sluneční paprsky. Kolem rohů pláště je obtočena růžová stuha.

Dvacet let po přijetí znaku se však králi (Ramovi V.) zdálo, že znak je na siamské poměry až moc západní a že postrádá jakýkoli obrázek mytického Garudy (symbolu královské moci), a tak byl znak v roce 1910 nahrazen prostým Garudou.

Související články[editovat | editovat zdroj]