Odznak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Odznak je drobný symbolický předmět, který se nejčastěji nosí na šatech, na čepici nebo na klobouku a kterým se nositel určuje nebo identifikuje. Může vyjadřovat jeho odbornost, služební postavení, zásluhy, ale také příslušnost ke státu, k náboženské společnosti, k městu nebo spolku. Nositelé vyznamenání nosí příslušné odznaky nebo stužky, vojáci a policisté nosí na uniformě hodnostní odznak, někdy i odznak své zbraně nebo útvaru. Nošení některých odznaků je zákonem vyhrazeno určitým osobám, zejména pokud je s odznakem spojena nějaká pravomoc (policista, revizor atd.)

Odznak ac sparta praha a esperanto.

Odznak může být z látky nebo kůže a pak se na oděv našívá (např. skautské odznaky ve formě nášivek), nebo je kovový či plastikový a je opatřen jehlou či špendlíkem, aby se dal k oděvu připíchnout.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší známé odznaky patřily římské armádě (signa), nosily se na šatech a vyjadřovaly vyznamenání, hodnost nebo příslušnost k oddílu. Ve středověku se užívaly odznaky světských i církevních hodností (stuhy, třapce aj.), ale zvláštní odznak nosili i poutníci do Compostely (mušle hřebenatka jakubská, Pecten jacobaeus). Velký význam dostaly odznaky se zavedením vojenských uniforem, kdy bylo třeba rozlišit hodnosti, odbornosti a podobně. Od 19. století se nosily odznaky náboženských, stavovských, sportovních a politických organizací a spolků. Koncem 20. století se rychle rozšířily tzv. placky, které mohou vyjadřovat sympatie nebo příslušnost nositele k nějakému směru či hnutí, ale mohou nést i krátkou vtipnou průpovídku nebo kresbu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]