Mongolská vlajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Užití vlajkyZlevadoprava Mongolská vlajka
Poměr stran: 1:2

Vlajka Mongolska – tvoří ji tři svislé pruhy - červený, světle modrý a červený; v červeném pruhu u stožáru je umístěný žlutý ideogram sojombo. Jednotlivé prvky sojomba mají symbolický význam. Nejhornější figura představuje oheň, symbol štěstí a spokojenosti. Jeho tři plameny znamenají minulost, přítomnost i budoucnost. Slunce a měsíc jsou představou „světa“ a věčnosti (mladý měsíc je otcem Mongolska a zlaté slunce jeho matkou). Další prvek, trojúhelník (jiný je vespod ideogramu), symbolizuje šíp a kopí obrácené hrotem k zemi, což v mongolské heraldice znamená „smrt nepříteli“. Úzký obdélník (opět ve dvojici) připomíná rovinu stepi, přímočarost, spravedlnost a čestnost. Uprostřed znaku je kruh „Jin a Jang“, starý buddhistický symbol jednoty protikladů (ohně a vody, nebe a země, muže a ženy), připomínající v tomto případě těla dvou ryb přimknutých k sobě a v nekonečném kruhu přecházející jedna v druhou. Zleva i zprava jsou dva vysoké obdélníky, symbolizující pilíře, pevnost, tvrdost a přísloví „dva přátelé jsou silnější než kamenná hradba“. Žlutá barva představuje zlato a jeho stálost, neměnící se ani při zkoušce ohněm, modrá je tradiční mongolská barva a připomíná bezoblačné oblohy, červená je symbolem revoluce, ale také lásky a vítězství.

Vlajka byla zavedena roku 1992.

V letech 1949-1992 byla nad žlutými symboly umístěna ještě žlutá hvězda.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Sojombo na jiných vlajkách[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Sojombo.

Symbol Sojombo se vyskytuje kromě mongolského státního znaku i na vlajce a znaku Burjatska, republiky Ruské federace v Sibiřském federálním okruhu.

Dále je na vlajce Lidové strany Vnitřního Mongolska, autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko na severu Čínské lidové republiky. Strana sídlí mimo Čínu v New Jersey v USA.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vlajka Mongolska na slovenské Wikipedii.