Nepálská vlajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vlajka Nepálu

Vlajka Nepálu – tvarem naprosto výjimečná vlajka se skládá ze dvou nestejně vysokých karmínových, modře lemovaných pravoúhlých trojúhelníků položených nad sebou (původně se jednalo dva plameny nad sebou, které byly přibližně před sto lety spojeny do jednoho celku).

V horním trojúhelníku se nachází stylizovaná bílá silueta měsíce, v dolním pak symbol slunce, jedná se o symboly buddhismu (kresba jejich tváří byla vypuštěna v roce 1962) i věčného koloběhu času. Obraz měsíce reprezentuje královskou rodinu, slunce rodinu Ránů, která v zemi byla u moci až do roku 1951. Zubatý tvar vlajky zároveň symbolizuje i Himálaj, v němž Nepál leží. Vlajka však také může vyjadřovat přání, aby země existovala stejně dlouho jako měsíc a slunce.

Dnešní podoba vlajky pochází z roku 1962. Kombinace karmínové a modré barvy je typická pro nepálské náboženství i světské umění, karmínová barva je Nepálskou národní barvou.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vlajka Nepálu na slovenské Wikipedii. Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Nepálská vlajka ve Wikimedia Commons