Nepálská vlajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vlajka Nepálu

Vlajka Nepálu – tvarem naprosto výjimečná vlajka se skládá ze dvou nestejně vysokých karmínových, modře lemovaných pravoúhlých trojúhelníků položených nad sebou (původně se jednalo o dva plameny nad sebou, které byly přibližně před sto lety spojeny do jednoho celku).

V horním trojúhelníku se nachází stylizovaná bílá silueta měsíce, v dolním pak symbol slunce, jedná se o symboly buddhismu (kresba jejich tváří byla vypuštěna v roce 1962) i věčného koloběhu času. Obraz měsíce reprezentuje královskou rodinu, slunce rodinu Ránů, která v zemi byla u moci až do roku 1951. Zubatý tvar vlajky zároveň symbolizuje i Himálaj, v němž Nepál leží. Vlajka však také může vyjadřovat přání, aby země existovala stejně dlouho jako měsíc a slunce.

Dnešní podoba vlajky pochází z roku 1962. Kombinace karmínové a modré barvy je typická pro nepálské náboženství i světské umění, karmínová barva je Nepálskou národní barvou.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vlajka Nepálu na slovenské Wikipedii. Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Nepálská vlajka ve Wikimedia Commons