Myanmarská vlajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Užití vlajkyZlevadoprava Myanmarská vlajka
Poměr stran: 2:3
Užití vlajkyZlevadoprava Myanmarská námořní válečná vlajka
Poměr stran: 5:9

Vlajka Myanmaru (i dnes často nazývaném Barma) navazuje na vlajku nezávislého Barmského státu z období druhé světové války a skládá se ze tří vodorovných pruhů: žlutého, zeleného a červeného, s bílou pěticípou hvězdou uprostřed. Žlutá barva symbolizuje solidaritu, zelená přírodní bohatství, červená odvážný lid a bílá hvězda jednotu všech národů žijících na území Myanmaru. Nová vlajka byla schválena v roce 2007 a její užívání vešlo v platnost spolu s novou ústavou v říjnu 2010. Podobnou vlajku má také separatistický Šanský stát. Pro opozici je současná podoba vlajky symbolem snahy o násilnou asimilaci etnických skupin. [1][2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1947 byla vlajka tvořena velkou bílou pěticípou hvězdou obklopenou pěti podobnými menšími hvězdami v modrém poli. Zbytek vlajky zaplňovala červená barva symbolizující lid země.

Po vyhlášení socialistické republiky se pozměnily symboly v modrém poli. Hlavním motivem se stalo bílé ozubené kolo se čtrnácti zuby a uprostřed něho dva bílé rýžové klasy. Po obvodu kola bylo umístěno čtrnáct bílých pěticípých hvězd, každá proti jednomu zubu. Jejich počet představoval čtrnáct států a oblastí jednotného Myanmaru. Ozubené kolo a dvojice rýžových klasů symbolizovaly nerozbitný svazek dělníků a Rolníků. Červená a bílá připomínaly barvy vlajky hnutí odporu z doby druhé světové války, Antifašistické ligy národního osvobození. Červená znamená statečnost, bílá čistotu a čestnost, modrá mír a pevnost.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Vlajky myanmarských oblastí a států[editovat | editovat zdroj]

Administrativní rozdělení Myanmaru
     Myanmarské státy
     Myanmarské oblasti

Barma je administrativně rozdělena na sedm oblastí, sedm států a teritorium hlavního města Neipyijta. V oblastech tvoří převážnou většinu Barmánci a státy, ležících v příhraničních oblastech Myanmaru, obývají většinově národní etnické rasy. Všechny oblasti i státy užívají vlastní vlajku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vlajka Mjanmarska na slovenské Wikipedii.

  1. Burma flag ‘erases ethnic armies’. Democratic Voice of Burma [online]. 2010-05-20 [cit. 2013-01-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-10-21. 
  2. http://www.crwflags.com/fotw/flags/mm.html Myanmarská vlajka na Flags Of The World

Související články[editovat | editovat zdroj]