Izraelská vlajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Užití vlajkyZlevadoprava Izraelská vlajka
Poměr stran: 8:11
Užití vlajkyZlevadoprava Izraelská námořní vlajka
Poměr stran: 2:3
Užití vlajkyZlevadoprava Izraelská námořní válečná vlajka
Poměr stran: 2:3

Vlajka Izraele je tvořena dvěma modrými pruhy podél horního i dolního okraje listu na bílém podkladu (pruhy jsou v poměru šířek 3:5:16:5:3), s modrou šesticípou Davidovou hvězdou (Davidovým štítem) tvořenou dvěma přetínajícími se trojúhelníky uprostřed.

Bílá a modrá jsou barvy židovských bohoslužebných látek a znamenají v nové interpretaci čistotu sionistických ideálů a oblohy.[1]

Vlajka byla zavedena roku 1948, předlohou jí byla vlajka sionistického hnutí z roku 1891, schválená na kongresu v Basileji roku 1897.

Všechny izraelské vlajky s nápisy mají přední, lícové strany umístěné vlevo od žerdi – vexilologický symbol .

Dějiny vlajky[editovat | editovat zdroj]

Jako první s myšlenkou bílé a modré jako izraelských národních barev podle všeho přišel rakousko-židovský básník a spisovatel narozený v Čechách Ludwig August von Frankl v básni Civ‘ej ‘Erec Jehuda (Barvy judské země), kterou napsal roku 1864 po návštěvě Jeruzaléma. Praktického využití se tyto národní barvy dočkaly až během první alije. Spisovatel Mordechaj ben Hilel ha-Kohen uspořádal roku 1884 oslavu na počest stých narozenin filantropa Mošeho Montefioreho, při které "jsme poprvé odhalili před širokou veřejností naše národní barvy, protože mnozí ani nevěděli, že modrá a bílá jsou barvami našeho národa". Výběr těchto barev nebyl náhodný a odkazoval na náboženskou tradici: modrá a bílá jsou barvy židovského modlitebního pláště talitu.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Pochod vlajky[editovat | editovat zdroj]

Pochod vlajky (též vlajkový pochod, (hebrejsky ריקוד דגלים or ריקודגלים‎, Rikud Degalim) se koná každoročně 28. Ijaru židovského kalendáře v Jeruzalémě na počest dobytí svatého města židů izraelskými jednotkami v roce 1967 během šestidenní války. Tato akce každoročně vyvolává střety s Palestinci, protože vede na Chrámovou horu muslimskou čtvrtí Starého Města, izraelští nacionalisté přitom mávají vlajkami a často provolávají protiarabská hesla.[2][3][4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Izraelská vlajka na Flags of the World
  2. Muslimskou čtvrtí Jeruzaléma prošel izraelský Pochod vlajky. Deset zatčených a Gaza na nohou
  3. NOVÁK, Zdeněk. Připomínka dobytí i šarvátky a útoky. Jeruzalémem prošel Vlajkový pochod, Palestinci protestovali. iROZHLAS [online]. Český rozhlas, 2023-05-19 [cit. 2023-12-13]. Dostupné online. 
  4. Jeruzalém na bodu varu. Židé před pochodem vlajky vyrazili na Chrámovou horu

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]