Egyptská vlajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Užití vlajkyZlevadoprava Egyptská vlajka
Poměr stran: 2:3
Užití vlajkyZlevadoprava Egyptská válečná vlajka
Poměr stran: 2:3
Užití vlajkyZlevadoprava Egyptská námořní válečná vlajka
Poměr stran: 2:3

Vlajka Egyptu má tři vodorovné pruhy, červený, bílý a černý, uprostřed je umístěný znak, Saladinův orel hledící směrem k žerdi. Má žlutou kresbu na hrudi, štít rozdělený na tři části (levý a pravý pruh má žlutou barvu), křídla a ocasní pera jsou žlutá. V drápech drží panel s textem AL-GUMHURÍJA MISR AL-ARABÍJA (Egyptská arabská republika). Orel (Saladinův) se používá také jako státní znak, ale je barevnější a podobný tomu, který byl v platnosti v době Sjednocené arabské republiky v letech 19581971. Vlajka s dnešním znakem se používá od roku 1984.

Červená barva je symbolem revoluce a obětí za svobodu, bílá znamená zářící budoucnost a mír, černá pochmurnou koloniální minulost.

Historický vývoj vlajky[editovat | editovat zdroj]

V roce 1881, kdy Egypt obsadili Britové, ale formálně zůstal pod Osmanskou říší, byla zavedena Osmanská vlajka, ovšem upravená tak, že na ní byly přidány další dva půlměsíce s hvězdou. Ty symbolizovaly Egypt, Núbii a Súdán.

Po vyhlášení nezávislosti Egyptského království v roce 1922 byla přijata vlajka podobná předešlé, s tím rozdílem, že barva vlajky se změnila na zelenou a byly odstraněny dva půlměsíce a zbylé 2 hvězdy se přesunuly do středu vlajky. Tři hvězdy nadále symbolizovaly 3 hlavní části společného království (Egypt, Núbii a Súdán), ale také 3 egyptská náboženství: islám, křesťanství a judaismus. Současně byly zavedeny také standarty pro krále a korunního prince a to ve třech variantách (běžné, námořní a letecké). Standarty korunního prince byly stejné, s tím rozdílem, že byly zakončeny dvěma prameny.

Revoluční červeno-bílo-černá trikolóra vznikla v Egyptě po revoluci roku 1952. Byl však na ní přidán nový státní znak a to Saladinův orel nesoucí na hrudi štít, na kterém byl půlměsíc a 3 hvězdy z předchozí vlajky. Tato vlajka se používala i po svržení monarchie v roce 1953 a byla používána až do roku 1958. Roku 1958 byl Saladinův orel odstraněn a vlajka byla, po doplnění dvěma zelenými pěticípými hvězdami, zavedená jako státní vlajka Sjednocené arabské republiky (do r. 1971). V letech 19721984 na ni byl umístěn znak Federace arabských republik. Kromě Egypta je použita tato trikolóra také na vlajkách Iráku, Jemenu, Súdánu, Sýrie (místo znaku doplněna o text, klín nebo hvězdy).

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Historické vlajky[editovat | editovat zdroj]

Historické královské vlajky[editovat | editovat zdroj]

Návrhy a neoficiální vlajky[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vlajka Egypta na slovenské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]