Kapverdská vlajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Užití vlajkyZlevadoprava Kapverdská vlajka
Poměr stran: 2:3 (de facto)

Vlajka Kapverd byla přijata 22. září 1992. Vlajka je tvořena pěti vodorovnými pruhy — modrým, bílým, červeným, bílým a modrým — poměr jejich šířek je shora 6:1:1:1:3. Modré pozadí symbolizuje moře a oblohu, trojice pruhů v bílé a červené barvě představuje cestu země k ekonomickému rozvoji, přičemž bílá barva znamená mír a červená pracovitost. Na vlajce je kruh deseti žlutých hvězd zastupujících deset hlavních ostrovů archipelagu. Všechny hvězdy směřují jedním cípem k hornímu okraji vlajky, jako je tomu na vlajce EU. Obvykle se používá poměr stran 2:3, ale není dosud stanoven zákonem, proto se občas objevují i poměry 10:17, 3:5, 1:2, 4:7 ale i jiné.

Do roku 1992 se v Kapverdské republice užívala vlajka o poměru 3:5. Polovinu vlajky tvořil svislý červený pruh, ve kterém byl v jeho horní části umístěn státní znak. Druhou polovinu vlajky doplňovaly dva vodorovné pruhy, horní žlutý a dolní zelený. Předcházející vlajka byla změněna na současnou po tom, co vládu nad ostrovy ztratila politická strana Partido Africano da Independencia de Guine e Cabo Verde (PAIGC - Africká strana nezávislosti Guiney a Kapverdských ostrovů) a v zemi začali budovat demokracii.

Po vyhlášení nezávislosti 5. června 1975 zavlála na ostrovech vlajka odvozená od vlajky Africké strany nezávislosti Guiney a Kapverdských ostrovů. Z té byly odstraněné iniciály názvu strany (PAIGC) a černá hvězda byla obklopená kukuřičným věncem, spojeným lasturou.

V sedmdesátých letech byla plánována unie s Guineou-Bissau. Z tohoto plánu později sešlo. První (nyní již historická) kapverdská vlajka byla tak velmi podobná vlajce Guineje-Bissau.

Po vítězství opozice v prvních svobodných volbách v roce 1991 byla o rok později zavedená nová vlajka, která už panafrické barvy neobsahuje.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vlajka Kapverd na slovenské Wikipedii.