Vlajka Tanzanie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Užití vlajkyZlevadoprava Tanzanská vlajka
Poměr stran: 2:3

Vlajka Tanzanie byla přijata 30. června 1964 a odvíjí se od vlajek dvou států, které se v roce 1964 sloučily, po získání samostatnosti na Velké Británii: Tanganiky a Zanzibaru. Vlajka ma poměr stran 2:3 a sestává z širšího černého pruhu (břevna) po obou stranách ohraničeného užšími žluto-oranžovými pruhy (lemy), které vlajku diagonálně rozdělují na levý horní zelený a pravý dolní světle modrý roh.

Zelená symbolizuje vegetaci, žluto-oranžová (zlatá) minerální bohatství země, černá původní svahilské obyvatelstvo a světle modrá vodu v podobě řek a Indického oceánu.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Zanzibarská vlajka[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Zanzibarská vlajka.
Zanzibarská vlajka

Od 27. dubna 1964 vytvořil Zanzibar s Tanganikou společný stát Tanzanii, který přijal nové státní symboly a tehdejší zanzibarská vlajka se nadále používala jen neoficiálně.

Zanzibarská vlajka byla jako oficiální symbol autonomního ostrovního státu Zanzibaru, v rámci Tanzanie, přijata rozhodnutím místního parlamentu v říjnu 2004 a poprvé byla veřejně vztyčena 9. ledna 2005 na Amaan Stadium v Zanzibar City za přítomnosti zanzibarského prezidenta Amaniho Abeida Karumeho.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Flag of Tanzania na anglické Wikipedii.