Tanganika (země)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Teritorium Tanganika (1916–1961)
Tanganika (1961–1962)
Republika Tanganika (1962–1964)

Tanganyika (en)
Republic of Tanganyika
(en)
 Německá východní Afrika 19611964 Tanzanská sjednocená republika 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Hymna: Mungu ibariki Afrika (Bůh žehnej Africe)
geografie
Mapa
rozloha:
944 842 km²
obyvatelstvo
státní útvar
státní útvary a území
předcházející:
Německá východní Afrika Německá východní Afrika
následující:
Tanzanská sjednocená republika Tanzanská sjednocená republika

Tanganika (anglicky Tanganyika) je název východoafrického teritoria a později státu rozkládajícího se mezi Viktoriiným jezerem, jezerem Malawi a jezerem Tanganika, po němž je toto území pojmenováno. Do roku 1918 bylo území součástí kolonie Německá východní Afrika (německy Deutsch-Ostafrika). Dnes je převážná část území součástí Tanzanie.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Tanzanie se skládá z území nazývaného Tanganika a ostrovů Zanzibar

Název Tanganika je odvozeno ze swahilského slova Tanga (plachtit) a Nyika (neobydlená planina či divočina). Když Evropané v druhé polovině 19. století objevovali a kolonizovali africká teritoria u Zanzibaru, Tanganika pro ně byla země kolem jezer. Území se stalo součástí kolonie Německé východní Afriky. Po první světové válce tato kolonie zanikla a území Tanganiky se dostalo pod britskou vojenskou správu. Přechod pod britskou vládu byl potvrzen v roce 1919 Versailleskou smlouvou. Britská správa pak změnila název území na Tanganyika Territory (Teritorium Tanganika) pro celé spravované území, zbývající části bývalé Německé východní Afriky, kterou později spravovala Belgie připadlo k dnešní Rwandě a Burundi, a také malému území Kiongského trojúhelníku, které přešlo pod správu Mosambiku. V roce 1927 vstoupila Tanganika do celní unie s Keňou a Ugandou a také vstoupila do Východoafrické poštovní unie. Dne 9. prosince 1961 se území Tanganiky, které bylo dosud pod správou Británie stalo nezávislým státem jako konstituční monarchie a 9. června 1962 byla vyhlášena republika v rámci Společenství národů. Dne 25. dubna 1964, kdy k Tanganice byl připojen ostrov Zanzibar došlo ke změně názvu republiky na Spojená republika Tanganika a Zanzibar a později na Sjednocená tanzanská republika (Tanzanie).[1]

I když území Tanganiky stále existuje, tento název se již formálně nepoužívá, jeho užívání je v Tanzanii politicky citlivé, nejen jako vzpomínka na koloniální časy, ale může značit i odmítavý vztah k unii se Zanzibarem. Dnes se název Tanganika používá výhradně pro označení jezera.

Symbolika[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tanganyika na anglické Wikipedii.

  1. United Republic of Tanzania: Union of Tanganyika and Zanzibar Act, 1964. www.wipo.int [online]. [cit. 2018-03-06]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • GORDON-BROWN, A. Year Book And Guide To East Africa 1956 by Gordon-brown, A. (ed): Robert Hale Hardcover, First edition. - Bookbarn International [online]. Londýn: Robert Hale, 1956 [cit. 2018-03-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  • HILL, J.; MOFFETT, J. Tanganyika -- A Review of Its Resources and Their Development. [s.l.]: Published by the Government of Tanganyika, 1955. Dostupné online. (anglicky) 
  • MWAKIKAGILE, Godfrey. Life in Tanganyika in the fifties. Dar es Salaam, Tanzania: New Africa Press, 2009. 424 s. ISBN 978-9987160129. (anglicky) 
  • MOFFETT, John Perry. Handbook of Tanganyika [online]. South Africa: Government Printer, 1958, rev. 2008-09-15 [cit. 2018-03-06]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]