Tanganika (země)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
IFIS Historical.svg Vlajka Německé východní Afriky (1885–1919)
Poměr stran: 2:3
IFIS Historical.svg Vlajka Tanganiky (1919–1961)
Poměr stran: 1:2
IFIS Historical.svg Vlajka republiky Tanganika 1962–1964
Poměr stran: 2:3

Tanganika je jméno východoafrického teritoria rozkládajícího se mezi největšími africkými jezery: Viktoriiným jezerem, jezerem Malawi a jezerem Tanganika, po kterém je toto území pojmenováno. Kdysi část kolonie Německá východní Afrika (německy Deutsch-Ostafrika), zahrnuje převážnou část dnešní Tanzanie.

Po první světové válce spadla Tanganika pod britskou vojenskou správu a převod pod britskou vládu byl potvrzen v roce 1919 Versailleskou smlouvou, v roce 1922 potvrzen Ligou národních správ[zdroj?] a později Teritoriálním trustem Spojených národů[zdroj?], Británie pak změnila název na Tanganyika Territory (Teritorium Tanganika).

9. prosince 1961 se Tanganika stala nezávislým státem jako konstituční monarchie a 9. června 1962 byla vyhlášena Republika Tanganika v rámci Společenství národů. V roce 1964 došlo ke spojení s ostrovem Zanzibar a došlo ke vzniku United Republic of Tanganyika and Zanzibar (Spojená republika Tanganika a Zanzibar), později změněné na United Republic of Tanzania (Sjednocená Republika Tanzanie).

Ačkoliv teritorium Tanganika stále uvnitř Tanzanie existuje, toto jméno se již formálně nepoužívá a jeho použití může být politicky velmi citlivé, nejen jako vzpomínka na koloniální časy, ale naznačuje odmítavý vztah k unii se Zanzibarem. Dnes se název Tanganika používá téměř výhradně pro označení jezera.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Tanzanie se skládá z území nazývaného Tanganika a ostrovů Zanzibar

Jméno „Tanganika“ je odvozeno ze swahilského slova tanga („plachtit“) a nyika („neobydlená planina“ nebo „divočina“). Zjednodušeně je možné to přeložit jako „plachtění v divočině“.[1]

Když Evropané v druhé polovině 19. století objevovali a kolonizovali africká teritoria u Zanzibaru, Tanganika po ně byla země kolem jezera, hlavně východní na východní straně. Když byla Německá východní Afrika převedena pod britskou vládu, bylo potřeba nového pojmenování, a tak bylo přijato jméno Tanganyika pro celé území Německé východní Afriky (kromě Rwandy a Burundi, které připadly Belgii, a malému území Kionga Triangle, které přešlo pod Mosambik).

V roce 1927 vstoupila Tanganika do celní unie s Keňou a Ugandou a také do Východoafrické poštovní unie (pozdější East African Posts and Telecommunications Administration).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tanganyika na anglické Wikipedii.

  1. John Knouse: A Political World Gazetteer: Africa website accessed 1 May 2007.
  • Gordon-Brown, A., FRGS, (editor), The East Africa Year Book and Guide, London, 1954, 87pps, with maps.
  • Hill, J.F.R., and Moffett, J.P., Tanganyika - a Review of its Resources and their Development, published by the Government of Tanganyika, 1955, 924pps, with many maps.
  • Mwakikagile, Godfrey, Life in Tanganyika in The Fifties, New Africa Press, 2008, 428pps, with maps and photos.
  • Moffett, J.P., Handbook of Tanganyika, published by the Government of Tanganyika, 1958, 703pps, with maps.

(Všechny reference jsou pouze v anglickém jazyce)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]