Tanganika (jezero)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tanganika
pohled na jezero z vesmíru
pohled na jezero z vesmíru
Poloha
Světadíl Afrika
Státy BurundiBurundi Burundi, DR KongoDR Kongo DR Kongo, TanzanieTanzanie Tanzanie, ZambieZambie Zambie
Zeměpisné souřadnice 6°22′58″ j. š., 29°36′54″ v. d.
Rozměry
Rozloha 34 000 km²
Délka 650 km
Šířka 80 km
Objem 18 900 km³
Povodí 244 500 km²
Max. hloubka 1470 m
Ostatní
Nadm. výška 773 m n. m.
Pobřeží 1828 km
Přítok vody Malagarasi, Kalambo, Ruzizi
Odtok vody Lukuga
Sídla Kigoma, Bujumbura, Kalima

Tanganika (anglicky Lake Tanganyika, francouzsky Lac Tanganyika, svahilsky Tanganyika) je jezero ve Východní Africe na hranicích Demokratické republiky Kongo, Tanzanie, Zambie a Burundi. Většina jeho rozlohy patří Demokratické republice Kongo (45 %) a Tanzanii (41 %). Nachází se mezi masivy hor na západní straně Velké příkopové propadliny. Jezero je nejhlubší v Africe, svou rozlohou druhé největší v Africe a obsahuje nejvíce vody ze všech afrických jezer. Má rozlohu 34 000 km². V severojižním směru měří zhruba 650 km a je 40 až 80 km široké. Dosahuje maximální hloubky 1470 m. Průměrná hloubka 570 m. Rozloha povodí činí 244 500 km². Délka pobřeží činí 1828 km. Leží v nadmořské výšce 773 m.

Pobřeží[editovat | editovat zdroj]

Pobřeží je celkově přímé s malými mělkými zálivy. Částečně je vysoké a srázné a částečně ploché, obklopené úzkou příjezerní rovinou.

Dno[editovat | editovat zdroj]

Podvodním prahem je rozděleno na dvě hluboké části. Maximální hloubky dosahuje v jižní části. Po Bajkalu v Rusku je druhé nejhlubší na Zemi a druhé místo zaujímá také podle objemu zadržené vody.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Rybáři na jezeře Tanganika

Hlavní přítoky jsou Malagarasi, Kalambo a Ruzizi. Z jezera odtéká řeka Lukuga, která ústí do Lualaby horního toku Konga. Průměrný roční příbytek vody činí 64,8 km³ (z toho činí srážky 40,9 km³ (63 %) a řeky 23,9 km³ (37 %)). V úbytku vody převažuje vypařování 61,2 km³ (94,4 %) a na odtok zbývá jen 3,6 km³ (5,6 %). V 1. polovině 19. století existovala v důsledku zemětřesení nebo sesuvu v dolině Lukugi poblíž jejího odtoku z jezera hráz. Tanganika byla tehdy bezodtokým jezerem, jehož úroveň se v průběhu několika desetiletí zvyšovala. V roce 1878 se hráz protrhla a úroveň hladiny poklesla a na začátku 20. století se ustálila. Dlouholetá amplituda kolísání úrovně hladiny činí ve 20. století přibližně 4 m a sezónní 0,7 m (nejvyšší úroveň je v dubnu a květnu a nejnižší v říjnu nebo listopadu). Na jezeře se vytvářejí vlny poháněné jihovýchodním pasátem. Někdy se vyskytují i sejši (vlny s dlouhou periodou).

Vlastnosti vody[editovat | editovat zdroj]

Voda je sladká, ale s vyšším obsahem solí hořčíku. Teplota vody na povrchu kolísá v průběhu roku od 23,6 až 23,8 do 26,5 °C. V hloubce větší než 400 m se drží stálá teplota přibližně 23 °C. Ustálená teplotní stratifikace brání promíchávání vodní masy, v důsledku čehož je pouze horní vrstva (100 až 200 m) obohacena kyslíkem a tedy vhodná k životu. Faktor pH vody je 8,4.

Fauna a flóra[editovat | editovat zdroj]

Přibližně 75 % fauny jsou endemické druhy (převážně ryby, krevety, lasturnatky, raci, klanonožci a plži). Vyskytují se zde hroši, krokodýli a mnoho vodního ptactva. Je zde rozšířeno rybářství (hlavní průmyslový význam má sleďovitá ryba dagaa).

Využití[editovat | editovat zdroj]

Bujumbura, hlavní město Burundi, na břehu jezera Tanganika

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Na jezeře je rozvinutá místní lodní doprava. Dodnes se zde plaví 1200 tunová MS Liemba, původně německá válečná loď Graf von Götzen, jejíž osudy byly inspirací pro knihu a později i film Africká královna.

Osídlení pobřeží[editovat | editovat zdroj]

Na břehu leží přístavy Kigoma (Tanzanie), Bujumbura (Burundi) a Kalima (Demokratická republika Kongo). Kigoma je spojena železnicí s městem Dar es Salaam na pobřeží Indického oceánu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jezero bylo objeveno v r 1858 anglickými cestovateli R. Burtonem a J. Spekem.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • (rusky) Olejnikov I. N., Jezero Tanganika - popis fyzickogeografických charakteristik, "Země a národy Východu" číslo 9, (Олейников И. H., Озеро Танганьика. Опыт физико-географической характеристики, "Страны и народы Востока", 1969, в. 9)
  • V tomto článku byly použity informace z Velké sovětské encyklopedie, heslo „Танганьика“.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]