Turkana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Turkana
satelitní snímek jezera Turkana
satelitní snímek jezera Turkana
Poloha
SvětadílAfrika
StátEtiopieEtiopie Etiopie, KeňaKeňa Keňa
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha8 500 km²
Délka220 km
Šířka50 km
Max. hloubka73 m
Ostatní
Typtektonický
Nadm. výška375 m n. m.
Přítok vodyOmo, Terkuell, Kerio
OstrovyNorth, Central a South
SídlaEl Molo, Loyangalani, Kalokol,
Eliye Springs, Ileret, Fort Banya.
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Turkana dříve nazývané Rudolfovo jezero (anglicky Lake Turkana) je bezodtoké mírně slané jezero ve Východní Africe v Keni a severním koncem zasahující do Etiopie. Nachází se v tektonické propadlině. Má rozlohu 8 500 km². Je 220 km dlouhé a maximálně 50 km široké. Dosahuje maximální hloubky 73 m. Je tedy největší v celé východní větvi Velké příkopové propadliny. Leží v nadmořské výšce 375 m. V období pliocénu se na jeho místě nacházelo jezero Lonyumun. V okolí jezera se rozkládají tři národní parky, společně zapsané na seznam světového dědictví UNESCO a rovněž na seznam památek světového dědictví v ohrožení.[1]

Pobřeží[editovat | editovat zdroj]

Na jižním konci jezera se nachází činná sopka Teleki. V období sucha, kdy okolní teploty vystupují až k 50 °C se tudy ženou prudké větry, které doslova vysušují hladinu, a tak je výpar vody v tomto období mohutný. Hladina jezera v tomto období prudce klesá. Objevuje se bahnité dno, zbarvené oxidy železa, jež zarůstá bažinou vegetací.

Ostrovy[editovat | editovat zdroj]

Na jezeře jsou tři sopečné ostrovy. Jsou pojmenované podle své geografické polohy (North, Central a South). Prostřední ostrov (Central Island) je aktivní sopkou, z níž pravidelně stoupá pára.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Do jezera ústí velká etiopská řeka Omo se stálým tokem (asi 1/6 vody celoročního srážkového průměru) a asi 30 dalších vysychajících řek (např. Terkuell, Kerio aj.). Řeka Omo se vlévá do jezera takzvanou výplňovou deltou tvořenou mnoha rozvětvenými rameny, jež zcela zanášejí mělký okraj jezera svými plaveninami. Hlavně v období dešťů řeka zanáší plavený materiál do vzdálenosti až 5 km na jezeře. Dnešní jezero Turkana trpí chronickým nedostatkem vody. Zhruba před 9 500 lety ležela hladiny jezera asi 75 m nad dnešním normálem. V těchto dobách také odtékala voda na západním pobřeží říčním údolím Turkwel do Bílého Nilu.

Osídlení[editovat | editovat zdroj]

U jezera žije několik stovek příslušníků domorodého kmene El Molo. Na jezeře je rozvinut rybolov.

Fauna a flóra[editovat | editovat zdroj]

Díky poměrně malé hloubce je jezero teplé a neobyčejně životodárné. Žije zde množství ryb (přibližně 40 druhů), drobných vodních živočichů, obrovské množství ptáků, tisíce krokodýlů (nejpočetnější kolonie na světě), hroši.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jezero bylo objeveno v roce 1888 maďarským cestovatelem S. Telekim a rakouským cestovatelem L. von Höhnelem. Bylo pojmenováno na počest rakouského korunního prince „Rudolfovo“. V r. 1975 bylo přejmenováno na Turkana.

Pobřežní oblasti kolem celého jezera jsou známé díky početným nálezům lidských předků, zástupců rodu Australopithecus i Homo. Mezi známější nálezy patří pozůstatky prehistorického člověka, který byl podle místa nálezu označen jako Homo rudolfensis (stáří zhruba 2 miliony let), dále unikátní kostra druhu Homo erectus, známá pod přezdívkou Turkana boy nebo 3,5 milionu let stará lebka hominida, pojmenovaného Kenyanthropus platyops. Z východního i západního břehu jezera pochází ostatky nejstaršího známého australopitéka Australopithecus anamensis, ale i nejmladšího zástupce Australopithecus (Paranthropus) boisei. Výzkumy v této oblasti se proslavil zejména paleoantropolog Richard Leakey, který o nálezech napsal i knihu „People of the Lake“ (v češtině Lidé od jezera, 1984).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Lake Turkana National Parks [online]. UNESCO [cit. 2018-09-20]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]