Bílý Nil

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bílý Nil
Ocelový most přes řeku v Džubě v Jižním Súdánu
Ocelový most přes řeku v Džubě v Jižním Súdánu
Základní informace
Délka toku3700 km
Plocha povodí1 800 000 km²
Průměrný průtok808 m³/s
SvětadílAfrika
Zdrojnice
Ústí
Protéká
UgandaUganda Uganda
Jižní SúdánJižní Súdán Jižní Súdán
SúdánSúdán Súdán
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Středozemní moře, Nil
říční síť Bílého Nilu
říční síť Bílého Nilu
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bílý Nil (arabsky النيل الأبيض‎, anglicky White Nile) je řekaAfrice, levá ze dvou zdrojnic Nilu, druhá zdrojnice se jmenuje Modrý Nil. Od Viktoriina jezera do svého soutokuModrým Nilem urazí trasu délky 3700 km.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Od Viktoriina jezera nese řeka postupně názvy Viktoriin Nil, Albertův Nil, Horský Nil a Bílý Nil.

Viktoriin Nil[editovat | editovat zdroj]

Na horním toku se nazývá Viktoriin Nil. Vytéká z Viktoriina jezera a teče na sever a poté na západ, přičemž překonává skalnaté prahy. Vytváří četné peřeje a vodopády z celkovým převýšením 670 m. Pod jezerem byla vybudována hrázvodní elektrárnou Owens Falls, která zvedla i samotnou jezerní hladinu. Pod jezerem Kyoga překonává Murchisonovy vodopády a zde na velmi krátkém úseku překonává více než 400 m a ústí do Albertova jezera.

Albertův Nil[editovat | editovat zdroj]

Proud, který opouští Albertovo jezero, je znám také jako Albertův Nil a pod tímto jménem teče až k ústí přítoku Aswa. Řeka má charakter rovinného toku, který protéká planinou a pouze pod městečkem Nimule, kde se rozkládají peřeje Fola se dolina zužuje na 20 až 25 m a tok je zde divoký. Pod peřejemi vtéká do rovin Súdánu. Na dolním toku proteče za rok 29 km³ vody.

Horský Nil[editovat | editovat zdroj]

Do Jižního Súdánu vtéká pod jménem Horský Nil. Od města Džuba k městu Malakál se v délce 900 km mění v síť bažin. Koryto řeky je vyplněno mohutnou masou vodních rostlin a papyru. Na tomto úseku ztrácí řeka dvě třetiny své vody vypařováním, jako zdroj pro rostliny a zatápěním propadlin. Později se vlévá do jezera No, setkává se s řekou Bahr el-Ghazal.

Bílý Nil[editovat | editovat zdroj]

Teprve pod soutokem s řekou Bahr el-Ghazal se jmenuje Bílý Nil. Tato část řeky je 957 km dlouhá a šířka koryta se pohybuje od 1 do 2 km. Opouští zde oblast bažin a zprava přijímá přítok Sobat, čímž takřka dvojnásobně zvětšuje svůj průtok. Právě tento přítok přináší do Nilu při velké vodě mnoho pevných částic, jež dávají vodě bílou barvu a řece jméno. Poté klidně teče v široké rovině polopouští až do Chartúmu. Od Nimule na vzdálenosti přibližně 1800 km je jeho spád přibližně 80 m. U Chartúmu se stéká s Modrým Nilem, který přitéká z jezera Tana a dále již řeka nese jméno Nil.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Na horním toku je průtok rovnoměrný s ročním průměrem 453 m³/s. Pod soutokem se Sobatem průtok značně roste a u Chartúmu dosahuje průměrně 808 m³/s s maximem v říjnu 1354 m³/s.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Voda se využívá především na zavlažování. Ve vzdálenosti 40 km nad Chartúmem byla vybudována přehrada Gebel-Aulia, která slouží k regulaci dolního toku řeky. Na řece je rozvinutý rybolov. Vodní doprava je možná pod soutokem s Bahr el-Ghazal.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]