Edvardovo jezero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Edvardovo jezero
Poloha
SvětadílAfrika
StátyKonžská demokratická republikaKonžská demokratická republika Konžská demokratická republika
UgandaUganda Uganda
Provincie
Region
Severní Kivu (DRK)
Western Region (U)
SídloIshango (DRK)
Map
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha2 150 km²
Délka77 km
Šířka40 km
Objem39,5 km³
Max. hloubka111 m
Ostatní
Nadm. výška912 m n. m.
Přítok vodyNyamugasani, Ishasha, Rutshuru, Rwindi
Odtok vodySemliki
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Edvardovo jezero[1] (anglicky Lake Edward, francouzsky Lac Édouard dříve Idi Amin nebo Idi Amin Dada, dnes také Rutanzige) je jezero ve Východní Africe v povodí řeky Nil na hranicích Demokratické republiky Kongo a Ugandy. Nachází se ve Velké příkopové propadlině a řadí se mezi Africká Velká jezera (15. největší v Africe). Jeho severní pobřeží je několik kilometrů od rovníku. Má rozlohu 2 150 km². Je 77 km dlouhé a maximálně 40 km široké. Dosahuje maximální hloubky 111 m. Leží v nadmořské výšce 912 m.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Jezero je napájeno z řek Nyamugasani, Ishasha, Rutshuru a Rwindi. Kanál Kazinga spojuje Edwardovo jezero a Georgovo jezero. Z jezera odtéká řeka Semliki, která teče do Albertova jezera.

Fauna a flóra[editovat | editovat zdroj]

Na jezeře je rozvinutý rybolov. V jezeře se nachází mnoho druhů ryb např. tlamoun nilský (Oreochromis niloticus).[2] Rybolov je zde velmi důležitou aktivitou. Fauna žijící na březích jezera zahrnuje např. šimpanze, slony, krokodýly a lvy, kterým poskytuje ochranu Národní park Virunga (Demokratická republika Kongo) a Národní park královny Alžběty (Uganda). Žije zde také mnoho tažných i jiných ptáků.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jezero objevil Henry Morton Stanley v roce 1888 a pojmenoval jej po Albertu Edwardovi, princi waleském. Později bylo jezero přejmenováno na Jezero Idi Amin nebo Jezero Idi Amin Dada po ugandském diktátorovi Idi Aminovi, po jeho sesazení v roce 1979 je opět známé jako Edvardovo jezero (také jezero Rutanzige).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BERÁNEK, Tomáš, et al. Index českých exonym: standardizované podoby, varianty = List of Czech exonyms: standardized forms, variants. 2., rozš. a aktualiz. vyd. Praha: Český úřad zeměměřický a katastrální, 2011. 133 s. (Geografické názvoslovné seznamy OSN - ČR). ISBN 978-80-86918-64-8. S. 30, 114. 
  2. Oreochromis niloticus [online]. Příprava vydání Rainer Froese, Daniel Pauly. FishBase, 2014. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]