Edvardovo jezero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Edvardovo jezero
satelitní snímek Edvardova (vlevo) a Georgova jezera
Poloha
Světadíl Afrika
Státy Kongo (Kinshasa)Kongo (Kinshasa) Kongo (Kinshasa), UgandaUganda Uganda
Provincie:
Region
Severní Kivu (DRK)
Western Region (U)
Sídlo Ishango (DRK)
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha 2 150 km²
Délka 77 km
Šířka 40 km
Objem 39,5 km³
Max. hloubka 111 m
Ostatní
Nadm. výška 912 m n. m.
Přítok vody Nyamugasani, Ishasha, Rutshuru, Rwindi
Odtok vody Semliki
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Edvardovo jezero[1] (anglicky Lake Edward, francouzsky Lac Édouard dříve Idi Amin nebo Idi Amin Dada, dnes také Rutanzige) je jezero ve Východní Africe v povodí řeky Nil na hranicích Demokratické republiky Kongo a Ugandy. Nachází se ve Velké příkopové propadlině a řadí se mezi Africká Velká jezera (15. největší v Africe). Jeho severní pobřeží je několik kilometrů od rovníku. Má rozlohu 2 150 km². Je 77 km dlouhé a maximálně 40 km široké. Dosahuje maximální hloubky 111 m. Leží v nadmořské výšce 912 m.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Jezero je napájeno z řek Nyamugasani, Ishasha, Rutshuru a Rwindi. Z jezera odtéká řeka Semliki, která teče do Albertova jezera.

Fauna a flóra[editovat | editovat zdroj]

Na jezeře je rozvinutý rybolov. V jezeře se nachází mnoho druhů ryb např. tlamoun nilský (Oreochromis niloticus).[2] Rybolov je zde velmi důležitou aktivitou. Fauna žijící na březích jezera zahrnuje např. šimpanze, slony, krokodýly a lvy, kterým poskytuje ochranu Národní park Virunga (Demokratická republika Kongo) a Národní park královny Alžběty (Uganda). Žije zde také mnoho tažných i jiných ptáků.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jezero objevil Henry Morton Stanley v roce 1888 a pojmenoval jej po Albertu Edwardovi, princi waleském. Později bylo jezero přejmenováno na Jezero Idi Amin nebo Jezero Idi Amin Dada po ugandském diktátorovi Idi Aminovi, po jeho sesazení v roce 1979 je opět známé jako Edvardovo jezero (také jezero Rutanzige).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BERÁNEK, Tomáš, et al. Index českých exonym: standardizované podoby, varianty = List of Czech exonyms: standardized forms, variants. 2., rozš. a aktualiz. vyd. Praha: Český úřad zeměměřický a katastrální, 2011. 133 s. (Geografické názvoslovné seznamy OSN - ČR). ISBN 978-80-86918-64-8. S. 30, 114. 
  2. FROESE, Rainer; PAULY, Daniel, eds. (2014). "Oreochromis niloticus" v databázi FishBase.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]