Idi Amin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Idi Amin

2. Prezident Ugandy
Ve funkci:
25. ledna 1971 – 16. srpna 1979
Předchůdce Milton Obote
Nástupce Yusuf Lule

Narození 20. léta 20. století
(přesné datum narození není známo)
Uganda Uganda
Úmrtí 16. srpna 2003
Saúdská Arábie Džidda, Saúdská Arábie
Choť Sarah Kyolaba
Profese politik, důstojník a boxer
Náboženství islám
Commons Kategorie Idi Amin
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Idi Amin (17. května 1924? Uganda16. srpna 2003 Saúdská Arábie) byl v letech 19711979 prezidentem Ugandy, pro svou krutost přezdívaný jako řezník z Kampaly. Sám sebe nazýval „Jeho veličenstvo doživotní prezident, polní maršál Al Hadji doktor Idi Amin, pán všeho tvorstva na souši i ve vodě, dobyvatel Britského impéria v celé Africe a především v Ugandě“.

Život[editovat | editovat zdroj]

Amin se narodil jako Idi Awo-Ongo Angoo na severu Ugandy. Jeho rodiče se krátce po Aminově narození rozešli (údajně proto, že Aminova matka byla čarodějnice) a Amin žil jen s matkou, s níž odešel nedaleko hlavního města Kampaly. Přesněji se město jmenovalo Lugaza. Mladý Idi Amin byl vždy velmi fascinován královskými africkými střelci (Ugandská vojenská jednotka ve službách britské koruny). Jelikož Idi Amin absolvoval jenom základní vzdělání, tak se přihlásil ke 4. pluku afrických královských střelců.

Idi Amin byl pověstný svou krutostí, která mu pomohla se i v armádě usadit, protože pro africké královské střelce byla nejdůležitější fyzická zdatnost a ne inteligence, ve které Amin rozhodně nevládl. Věnoval se také boxu, stal se i boxerským mistrem země v těžké váze. Afričtí královští střelci byli vychováváni hlavně k poslušnosti a dokonale přesné střelbě. Idi Amin tyto požadavky splňoval do nejmenšího puntíku, ale i tak mu trvalo sedm let, než získal hodnost svobodníka. Zajímavostí bylo, že už v roce 1953 mu byla přisuzována velká kariéra, i když uměl jenom jedinou anglickou větu: „Dobré ráno, pane“.

Když Idi Amin velel několika svým mužům, napadli v severozápadní Keni skupinku turkanských zlodějů dobytka, které před probodnutím nechal dlouhou dobu mučit. Celý incident se dostal k vrchnímu rotmistrovi pluku díky ohlášení incidentu jedním z Aminových mužů. Avšak přes veškerou brutalitu, díky dokonalému poslušnému vojenskému chování a naprosto dokonalému hájení se, bylo mu vše odpuštěno a za jeho čin nebyl souzen. Idi Amin zjistil, že zrádcem byl Samuel Adaka, který hned na následujícím cvičení byl "náhodně" zastřelen. V roce 1959 ho čekalo povýšení na praporčíka a zanedlouho po cvičeních v Keni byl dokonce vyznamenán "Čestným mečem". Na této slavnosti byl společně se Shabanem Opolotem povýšen do hodnosti poručíka samotným majorem Grahamem. V roce 1962 získala Uganda nezávislost a Idi Amin dostal velení nově vytvořeného Ugandského pluku.

Vláda[editovat | editovat zdroj]

Amin vládl Ugandě v letech 1971–1979. Moc získal pučem, kdy jako náčelník generálního štábu svrhl autoritářského prezidenta Miltona Oboteho. Zpočátku lidé tuto změnu vítali, avšak Amin se stal brzy mnohem krutějším vládcem než jeho předchůdce. Diktátor se také prohlásil doživotním prezidentem. Zrušil většinu zákonů a nahradil je těmi nejkrutějšími.

Dokonce si i založil družinu, s kterou každý den chodil zabíjet lidi[zdroj?] které potom předhodili hyenám. Největší podporu a úctu měl Amin zřejmě v armádě, kde mu podřízení říkali všemocný.

Amin se nechal titulovat jako skotský král nebo dobyvatel britského impéria. Přestoupil na islám a podporoval různé skupiny muslimských teroristů. Byl hlavním vyjednavačem mezi Izraelem a palestinskými teroristy, kteří unesli letadlo a přistáli 27. června 1976 na letišti Entebbe. Jelikož však jeho vyjednávání poukazovalo na spřízněnost s teroristy, rozhodl se proto Izrael pro záchranou akci pod názvem Operace Entebbe.

Za jeho vlády zemřelo nejméně 300 000 lidí, tisíce jich byly mučeny, mrtvými těly svých odpůrců nechal krmit krokodýly. Po prohrané válce se sousední Tanzanií uprchl 11. dubna 1979 do exilu v Libyi. Později utekl do Saúdské Arábie, kde 16. srpna 2003 zemřel.

Idi Amin ve filmu[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.csfd.cz/film/209160-posledni-skotsky-kral-last-king-of-scotland-the/
  2. Idi Amin Dada v Česko-Slovenské filmové databázi
  3. Bláznivá střela: Z archivů policejního oddělení.Naked Gun: From the Files of Police Squad!, [online]. Praha: Česko-Slovenská filmová databáze., [cit. 2015-06-26]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Prezident Ugandy
Předchůdce:
Milton Obote
19711979
Idi Amin
Nástupce:
Yusuf Lule