Tlamoun nilský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxTlamoun nilský − tilapie nilská
alternativní popis obrázku chybí
Tlamoun nilský - samec
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád ostnoploutví (Perciformes)
Čeleď vrubozubcovití (Cichlidae)
Rod tlamoun (Oreochromis)
Binomické jméno
Oreochromis niloticus
Linnaeus, 1758
Synonyma

Sarotherodon niloticus

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tlamoun nilský (Oreochromis niloticus), také tilapie nilská nebo okounovec nilský[2] je druh sladkovodní ryby z čeledi vrubozubcovití (Cichlidae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tilápie nilská má výrazné, pravidelné a svislé pruhy, které se táhnou od hlavy až k ocasní ploutvi. Dospělí dosahují délky až 60 cm a váží až 4,3 kg. Dožívá se až devíti let. Hřbetní ploutev je celistvá a táhne se od hlavy až po ocas, má 15–18 tvrdých a 11–13 měkkých paprsků. Samci jsou modravě růžoví, někdy s tmavým hrdlem, břichem a análními ploutvemi. Samice jsou obvykle nahnědlé, stříbřitě bílé s přibližně 10 tenkými svislými pruhy. Má cykloidní šupiny a homocerkní ocasní ploutev.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Přirozeně se vyskytuje v Africe, kde je rozšířena v řekách a jezerech od Egypta na jih po Súdán a Etiopii a na západ přes Čad, Středoafrickou republiku, Nigérii, Ghanu, Mali až po Senegal.[3] Přirozeně žije i v Izraeli, ale četné populace žijí i mimo oblast původního výskytu (např. v Brazílii).

Prostředí[editovat | editovat zdroj]

Tilápie je bentopelagická ryba žijící ve sladkých vodách, ale dokáže přežít i v brakické vodě. Vyskytuje se v široké škále sladkovodních stanovišť, jako jsou řeky, jezera, kanalizační a zavlažovací kanály. Vyskytuje se v hloubkách od 0 do 20 metrů. Preferuje teplejší vody a dokáže přežít teploty od 8 do 42 °C, přičemž přirozený přirozený teplotní rozsah je 14–33 °C.[4] Aktivní je zejména přes den.

Ve východní Africe jsou hlavními hrozbami pro tento druh hybridizace a místní nadměrný rybolov. Na Blízkém východě tilápie čelí ztrátám stanovišť způsobeným odběrem vody.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Tilápie je všežravá. Hlavní potravou je fytoplankton a bentické řasy, ale živí se i larvami komárů, což ji činí možným nástrojem v boji proti malárii v Africe.[5] Mláďata mají tendenci být všežravější než dospělci.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Reprodukce probíhá pouze při teplotách nad 20 °C. V době tření samec vykopává hnízdo (jamku) ve dně mělké vody a páří se s několika samicemi.[6] Po krátkém rituálu páření se samice přesune do hnízda a vypustí jikry, které samec oplodní, a samice je poté sebere a inkubuje je v ústech (většinou týden), kde zůstanou, dokud se z nich nevylíhnou larvy a nespotřebují žloutkový váček. Samice může nosit v ústech až 200 jiker. Ve volné přírodě dosahují pohlavní dospělosti v 10–12 měsících, na rybích farmách s dobrými podmínkami už v 3–5 měsících.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Tilápie nilská je jednou z nejrozšířenějších a nejvýznamnějších ryb v tropické sladkovodní akvakultuře. Hlavní výhodou tilapie jsou její relativně nízké produkční náklady, odolnost, rychlý růst, snadná šlechtitelnost a kvalita masa.[7]

Jedná se o vysoce invazivní rybu (hlavně díky efektivní reprodukci, odolnosti a hybridizaci s dalšími druhy), která postihuje zejména tropické ekosystémy, kde znečišťuje a narušuje rovnováhu vodního sloupce. Většina zamoření je výsledkem akvakultury.

Tlamoun nilský v ČR[editovat | editovat zdroj]

Do ČR  bylo dovezeno v roce 1985 ze Súdánu asi 60 juvenilních jedinců této ryby, kteří byli rozděleni mezi akvaristy. Devět exemplářů bylo předáno do státního rybářství České Budějovice. Ti se stali základem produkčního chovu v ČR.  V roce 1986 byly přemístěni do rybí farmy v Tisové. Roční produkce činí téměř 40 tun, většinou pro import. Došlo k ojedinělým únikům tohoto druhu do volné přírody, což dokladují úlovky na udici. V roce 1995 byl uloven tlamoun nilský v Ohři u Kadaně a v nádrži Nechranice. Kromě tlamouna nilského se u nás konaly pokusy s produkčním chovem dalších afrických druhů rodu Oreochromis (O. aureus, O. mossambicus, O. urolepis), které se však neuplatnily.[8]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.3. 10. prosince 2020. Dostupné online. [cit. 2020-12-29]
  2. ONDREJ.ZICHA(AT)GMAIL.COM, Ondrej Zicha;. BioLib: Biological library. www.biolib.cz [online]. [cit. 2019-04-06]. Dostupné online. 
  3. The IUCN Red List of Threatened Species. IUCN Red List of Threatened Species [online]. [cit. 2019-04-06]. Dostupné online. 
  4. Oreochromis niloticus summary page. FishBase [online]. [cit. 2019-04-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Fish can fight malaria mosquitoes. news.bbc.co.uk. 2007-08-08. Dostupné online [cit. 2019-04-06]. (anglicky) 
  6. Farming tilapia: life history and biology. thefishsite.com [online]. [cit. 2019-04-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. GUZMÁN-ARROYO, M.; SALGADO-UGARTE, I. H.; PEÑA-MENDOZA, B. Reproductive aspects of Oreochromis niloticus (Perciformes: Cichlidae) at Coatetelco lake, Morelos, Mexico. Revista de Biología Tropical. 2003-3, roč. 51, čís. 1, s. 221–228. Dostupné online [cit. 2019-04-06]. ISSN 0034-7744. 
  8. MLÍKOVSKÝ J., STÝBLO P., EDS. Nepůvodní druhy fauny a flóry ČR. invaznidruhy.nature.cz [online]. ČSOP Praha, 2006 [cit. 2019-04-07]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]