Tlamoun nilský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxTlamoun nilský – tilapie nilská
alternativní popis obrázku chybí
Tlamoun nilský - samec
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídapaprskoploutví (Actinopterygii)
Řádostnoploutví (Perciformes)
Čeleďvrubozubcovití (Cichlidae)
Rodtlamoun (Oreochromis)
Binomické jméno
Oreochromis niloticus
Linnaeus, 1758
Synonyma

Sarotherodon niloticus

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tlamoun nilský (Oreochromis niloticus), také tilapie nilská nebo okounovec nilský[2] je druh sladkovodní ryby z čeledi vrubozubcovití (Cichlidae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tilápie nilská má výrazné, pravidelné a svislé pruhy, které se táhnou od hlavy až k ocasní ploutvi. Dospělí dosahují délky až 60 cm a váží až 4,3 kg. Dožívá se až devíti let. Hřbetní ploutev je celistvá a táhne se od hlavy až po ocas, má 15–18 tvrdých a 11–13 měkkých paprsků. Samci jsou modravě růžoví, někdy s tmavým hrdlem, břichem a análními ploutvemi. Samice jsou obvykle nahnědlé, stříbřitě bílé s přibližně 10 tenkými svislými pruhy. Má cykloidní šupiny a homocerkní ocasní ploutev.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Přirozeně se vyskytuje v Africe, kde je rozšířena v řekách a jezerech od Egypta na jih po Súdán a Etiopii a na západ přes Čad, Středoafrickou republiku, Nigérii, Ghanu, Mali až po Senegal.[3] Přirozeně žije i v Izraeli, ale četné populace žijí i mimo oblast původního výskytu (např. v Brazílii).

Prostředí[editovat | editovat zdroj]

Tilápie je bentopelagická ryba žijící ve sladkých vodách, ale dokáže přežít i v brakické vodě. Vyskytuje se v široké škále sladkovodních stanovišť, jako jsou řeky, jezera, kanalizační a zavlažovací kanály. Vyskytuje se v hloubkách od 0 do 20 metrů. Preferuje teplejší vody a dokáže přežít teploty od 8 do 42 °C, přičemž přirozený přirozený teplotní rozsah je 14–33 °C.[4] Aktivní je zejména přes den.

Ve východní Africe jsou hlavními hrozbami pro tento druh hybridizace a místní nadměrný rybolov. Na Blízkém východě tilápie čelí ztrátám stanovišť způsobeným odběrem vody.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Tilápie je všežravá. Hlavní potravou je fytoplankton a bentické řasy, ale živí se i larvami komárů, což ji činí možným nástrojem v boji proti malárii v Africe.[5] Mláďata mají tendenci být všežravější než dospělci.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Reprodukce probíhá pouze při teplotách nad 20 °C. V době tření samec vykopává hnízdo (jamku) ve dně mělké vody a páří se s několika samicemi.[6] Po krátkém rituálu páření se samice přesune do hnízda a vypustí jikry, které samec oplodní, a samice je poté sebere a inkubuje je v ústech (většinou týden), kde zůstanou, dokud se z nich nevylíhnou larvy a nespotřebují žloutkový váček. Samice může nosit v ústech až 200 jiker. Ve volné přírodě dosahují pohlavní dospělosti v 10–12 měsících, na rybích farmách s dobrými podmínkami už v 3–5 měsících.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Tilápie nilská je jednou z nejrozšířenějších a nejvýznamnějších ryb v tropické sladkovodní akvakultuře. Hlavní výhodou tilapie jsou její relativně nízké produkční náklady, odolnost, rychlý růst, snadná šlechtitelnost a kvalita masa.[7]

Jedná se o vysoce invazivní rybu (hlavně díky efektivní reprodukci, odolnosti a hybridizaci s dalšími druhy), která postihuje zejména tropické ekosystémy, kde znečišťuje a narušuje rovnováhu vodního sloupce. Většina zamoření je výsledkem akvakultury.

Tlamoun nilský v Česku[editovat | editovat zdroj]

Do ČR  bylo dovezeno v roce 1985 ze Súdánu asi 60 juvenilních jedinců této ryby, kteří byli rozděleni mezi akvaristy. Devět exemplářů bylo předáno do státního rybářství České Budějovice. Ti se stali základem produkčního chovu v ČR.  V roce 1986 byly přemístěni do rybí farmy v Tisové. Roční produkce činí téměř 40 tun, většinou pro import. Došlo k ojedinělým únikům tohoto druhu do volné přírody, což dokladují úlovky na udici. V roce 1995 byl uloven tlamoun nilský v Ohři u Kadaně a v nádrži Nechranice. Kromě tlamouna nilského se u nás konaly pokusy s produkčním chovem dalších afrických druhů rodu Oreochromis (O. aureus, O. mossambicus, O. urolepis), které se však neuplatnily.[8]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-03]
  2. ONDREJ.ZICHA(AT)GMAIL.COM, Ondrej Zicha;. BioLib: Biological library. www.biolib.cz [online]. [cit. 2019-04-06]. Dostupné online. 
  3. The IUCN Red List of Threatened Species. IUCN Red List of Threatened Species [online]. [cit. 2019-04-06]. Dostupné online. 
  4. Oreochromis niloticus summary page. FishBase [online]. [cit. 2019-04-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Fish can fight malaria mosquitoes. news.bbc.co.uk. 2007-08-08. Dostupné online [cit. 2019-04-06]. (anglicky) 
  6. Farming tilapia: life history and biology. thefishsite.com [online]. [cit. 2019-04-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. GUZMÁN-ARROYO, M.; SALGADO-UGARTE, I. H.; PEÑA-MENDOZA, B. Reproductive aspects of Oreochromis niloticus (Perciformes: Cichlidae) at Coatetelco lake, Morelos, Mexico. Revista de Biología Tropical. 2003-3, roč. 51, čís. 1, s. 221–228. Dostupné online [cit. 2019-04-06]. ISSN 0034-7744. 
  8. MLÍKOVSKÝ J., STÝBLO P., EDS. Nepůvodní druhy fauny a flóry ČR. invaznidruhy.nature.cz [online]. ČSOP Praha, 2006 [cit. 2019-04-07]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-07-26. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]