Africká královna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Africká královna
Humphrey Bogart, snímek z filmu
Základní informace
Původní název The African Queen
Země USA
Jazyk angličtina
Délka 105 minut
Předloha The African Queen
Scénář John Huston, James Agee, Peter Viertel
Režie John Huston
Obsazení a filmový štáb
Produkce Horizon
Hudba Allan Gray
Kamera Jack Cardiff
Střih Ralph Kemplen
Výroba a distribuce
Studio Horizon Pictures
Africká královna na ČSFD 
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Africká královna, a anglickém originále The African Queen, je britsko-americký film z roku 1951 režiséra Johna Hustona s Humphrey Bogartem a Katharine Hepburnovou v hlavní roli. Snímek byl nominován na Oscara ve 4 kategoriích (nejlepší režie, nejlepší scénář, nejlepší herečka a herec v hlavní roli), Oscara nakonec získal pouze Humphrey Bogart.

Jde o dobrodružně-válečný romantický snímek, který vypráví příběh dvou značně rozdílných lidí, kteří se shodou válečných okolností vzájemně sblíží natolik, že dokážou v malém parníčku zvaném Africká královna sjet divokou africkou řeku, uzavřít sňatek a potopit velkou nepřátelskou německou loď.

Děj filmu se odehrává v roce 1914 na počátku první světové války v Německé východní Africe. Dva britští občané prchají v malé lodi na parní pohon po divoké řece před německými vojáky z malé africké misie.

Katharine Hepburnová, snímek z filmu

Hrají[editovat | editovat zdroj]

Hlavní role[editovat | editovat zdroj]

Vedlejší role[editovat | editovat zdroj]

Poznámka[editovat | editovat zdroj]

Snímek byl natáčen v londýnských filmových ateliérech, africké exteriéry byly natáčeny, mimo jiné, také na jezeře Tanganika. Celý děj hodně volně vychází ze skutečných událostí. Německá loď Luisa se ve skutečnosti jmenovala Graf von Götzen (spuštěna na vodu v červnu 1915) a skutečně byla potopena. Po válce byla vyzvednuta a opravena a po jezeře Tanganika se plaví dodnes pod jménem MS Liemba.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

(česky)

(anglicky)