Poručenské území Tichomořské ostrovy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Trust Territory of
the Pacific Islands
Flag of the Trust Territory of the Pacific Islands
(Vlajka poručenského území Tichomořské ostrovy)
Poloha Poručenského území Tichomořských ostrovů
Úřední jazyk Angličtina
Hlavní město Saipan
Poslední nejvyšší představitel Bill Clinton1
Poslední Vysoký komisař Janet Jenkins McCoyová2
Rozloha
 - Celkem
 - % Vody

1 779 km²
Zanedbatelné
Obyvatelstvo 132 929 (1980)
Měna Americký dolar
Vznik území 18. července 1947
Zánik území viz text
Poznámky 1. Bill Clinton byl prezidentem USA když se Palauská republika stala plně nezávislým státem. Ronald Reagan byl prezidentem, když Marshallovy ostrovy, Federativní státy Mikronésie a Severní Mariany získaly současné postavení.


2. Funkční období McCoyové skončilo roku 1986. Protože bylo Palau do roku 1994 formálně i nadále součástí poručenského území, bylo spravováno Úřadem pro ostrovní záležitosti.

Poručenské území Tichomořské ostrovy, známé také jako Svěřenecké území Tichomořských ostrovů či Poručenské území Tichomořských ostrovů (anglicky Trust Territory of the Pacific Islands) existující od 18. července 1947, bylo poručenským území OSN v západní části Tichého oceánu pod správou USA. Zahrnovalo území, jež Američané dobyli v březnu 1944 a které bylo předtím mandátním územím Tichomořské ostrovy Společnosti národů pod správou Japonska.

Členění území[editovat | editovat zdroj]

Poručenské území se skládalo původně ze 6 ostrovních distriktů:

V lednu 1977 se pak oddělil od distriktu Ponape ještě 7. distrikt Kosrae.

Rozpad a zánik území[editovat | editovat zdroj]

9. ledna 1978 se distrikt Mariany přeměnil ve Společenství Severních Marian v politické unii s USA. 1. května 1979 se Marshallovy ostrovy prohlásily autonomní republikou Marshallovy ostrovy, která podepsala s USA dohodu o volném přidružení, jež vstoupila v platnost 21. října 1986. 10. května 1979 se distrikty Kosrae, Ponape, Truk a Yap staly spolkovými státy nově založených Federativních států Mikronésie, které rovněž podepsaly s USA dohodu o volném přidružení, jež vstoupila v platnost 3. listopadu 1986. Poté se 1. ledna 1981 přeměnil v autonomní republiku také distrikt Palau. 21. října 1986 pak USA zrušily svoji správu Marshallových ostrovů. Poručenské území formálně zaniklo 3. listopadu 1986, když USA zrušily svoji správu Severních Marian, Kosrae, Ponape, Truku a Yapu. 22. prosince 1990 pak OSN už jen formálně potvrdila zrušení poručenské správy nad Federativními státy Mikronésie, Severními Marianami a Marshallovými ostrovy; a 25. května 1994 zrušila OSN také poručenskou správu Palauské republiky, která se poté stala 1. října 1994 plně nezávislým státem s volným přidružením k USA.

Současný stav[editovat | editovat zdroj]

V současnosti tedy na území bývalého poručenského území existují následující 4 celky:

Mapa poručenského území Tichomořské ostrovy z roku 1961