Palauština

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Palauština
a tekoi er a Belau
Poloha Palau na mapě světa
Poloha Palau na mapě světa
RozšířeníPalauPalau
Počet mluvčíchasi 17 000
Klasifikace
Písmolatinka
Postavení
Regulátornení stanoven
Úřední jazyknení úředním
Kódy
ISO 639-1není
ISO 639-2není
ISO 639-3pau
Ethnologuepau
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Palauština (palausky: a tekoi er a Belau) je jazyk z rodiny austronéských jazyků, v rámci kterých se řadí do podskupiny malajsko-polynéské jazyky. Je to jeden ze dvou úředních jazyků na Palau (spolu s angličtinou). Palauština je tradičním jazykem Palauanů, původních obyvatel Palau mikronéského původu. Kromě Palau, kde palausky hovoří většina obyvatel, se s palauštinou v menší míře lze setkat také na Guamu, na Severních Marianách nebo i jinde ve světě. Počet mluvčích se odhaduje na 17 tisíc.

Pro zápis palauštiny se používá latinka, palauský pravopis vymysleli lingvisté z Havajské univerzity v 70. letech 20. století. Dříve se palauština zapisovala také japonským písmem katakana.

Palauština se řadí do podskupiny malajsko-polynéské jazyk v rámci austronéských jazyků, ale malajsko-polynéské jazyky se dále dělí na mnoho dalších podskupin, a do které z nich palauština patří není známo (je to neklasifikovaný jazyk v rámci svojí podskupiny), protože žádná z lingvistických teorií nebyla potvrzena.

Palauština je zajímavá svým systém číslovek. Kromě řadových číslovek má totiž ještě speciální číslovky určené jen pro počítání lidí, dále má speciální číslovky na počítání věcí a speciální systém číslovek je určen také pro trsy banánů, jednotky času, dlouhé předměty nebo lodě. V moderní palauštině se ale od používání mnohých z těchto speciálních druhů číslovek upouští.

Základní fráze[editovat | editovat zdroj]

  • Alli (ahoj)
  • Ungil tutau (dobrý den)
  • A ngklek a... (jmenuji se...)
  • Ke ua ngerang? (jak se máš?)
  • Chochoi, ng diak (ano, ne)
  • Adang, sulang (prosím, děkuji)

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Palauan language na anglické Wikipedii.