Vlajka Somalilandu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Somalilandská vlajka
Poměr stran: 1:2

Vlajka Somalilandu, de fakto nezávislého, ale neuznaného státu na území severního Somálska, je tvořena listem o poměru stran 1:2 se třemi vodorovnými pruhy: zeleným, bílým a červeným. V zeleném pruhu je bílým písmem šaháda, v bílém je černá, pěticípá hvězda.[1]

Vlajka obsahuje panarabské barvy. Šaháda je islámské krédo neboli vyznání víry, které patří k pěti pilířům islámu. Černá hvězda symbolizuje zánik snu o Velkém Somálsku.

Kromě panafrické symboliky mají barvy i jiný význam: zelená symbolizuje prosperitu, bílá mír a červená krev padlých hrdinů bojů za svobodu.

Vlajku Somalilandu je zakázáno vyvěšovat na půl žerdi, ani v případech úmrtí významných státníků. Je to z náboženského důvodu, konkrétně jde o náboženský text šahády, proto by bylo vyvěšování vlajky na půl žerdi neuctivým způsobem urážející islám. Osoba, která tak učiní, za to může být trestně stíhána. Obdobná pravidla se ze stejných důvodů vztahují např. na vlajku Saúdské Arábie.

Alternativní vlajky[editovat | editovat zdroj]

Příklad alternativní somalilandské vlajky

Přestože ústava stanoví, že dolní pruh má být červený, je často k vidění varianta s pruhem oranžovým, případně s obrácenou hvězdou v bílém poli. Obrázky vlajek na internetu jsou někdy v nesprávném poměru přibližně 2:3.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vlajka byla zavedena 14. října 1996 po schválení Národní konferencí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Flag of Somaliland na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]