Lesothská vlajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Užití vlajkyZlevadoprava Lesothská vlajka
Poměr stran: 2:3

Vlajka Lesotha byla přijata 4. října 2006[1] u příležitosti 40. výročí nezávislosti země. Skládá se ze tří vodorovných pruhů: modrého, bílého a zeleného. Uprostřed vlajky je umístěn černý basutský klobouk mokorotlo. Tento nový vzhled má vyjadřovat mírovou orientaci Lesotha.[2]

Historické vlajky[editovat | editovat zdroj]

První vlajka byla představena 4. října 1966 v den získání nezávislosti na Velké Británii. Jednalo se o modrý list se dvěma svislými pruhy v žerďové části a bílým basutským kloboukem. Modrá barva symbolizovala oblohu a déšť, bílá byla barvou míru, zelená symbolizovala zemi a červená víru.

Po vojenském převratu byla 20. ledna 1987 zavedena nová podoba národní vlajky. Světle hnědý basutský tradiční štít s kopím a holí nahradil klobouk jako hlavní břemeno vlajky. Rovněž rozložení barev se změnilo na šikmo dělený list s bílým trojúhelníkem v horní části a na modrý pruh a zelený trojúhelník ve spodní části. V bílém poli, které symbolizovalo mír, bylo umístěno břemeno. Modrý pruh znamenal déšť a zelené pole prosperitu.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PEŠTUKOVÁ, L; PEŠTUKA, J. Deník z Jižní Afriky (část 13 / 32). Desperado.cz [online]. 2007-03-28 [cit. 2008-08-22]. Dostupné online. 
  2. http://www.crwflags.com/fotw/flags/ls.html Lesothská vlajka na Flags Of The World

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]