Konžská vlajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Užití vlajkyZlevadoprava Konžská vlajka
Poměr stran: 2:3

Vlajka Konga byla přijata 15. září 1959 (jiné zdroje uvádějí 18. srpen) a po dočasné změně znovu přijata 10. června 1991.[1]

Vlajka je tvořena šikmým, žlutým pruhem vedeným z první třetiny dolního okraje k poslední třetině horního okraje a rozdělující vlajkový list o poměru stran 2:3 na horní, trojúhelníkové, zelené pole a dolní, také trojúhelníkové, červené pole.

Barvy na vlajce jsou panafrické barvy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ještě jako autonomní republika Francouzského společenství zavedlo Kongo vlajku v panafrických barvách. Po levicových převratech v šedesátých letech byla zavedená nová vlajka, jejíž základ tvořil červený list. I ta ale obsahovala panafrické barvy (zelené palmové ratolesti a žlutá motyka, kladivo a hvězda).

Do roku 1991 se Konžská republika nazývala Konžskou lidovou republikou a tomu odpovídala i vlajka o poměru stran 2:3, inspirovaná vlajkou Sovětského svazu.[2] Vlajka byla jasně rudá, v levém horním rohu se nacházel tehdejší státní znak se zkříženou motykou a kladivem pod pěticípou žlutou hvězdou orámovanou dvěma palmovými listy.

Současná vlajka Konga byla, po dočasné změně, znovu přijata 10. června 1991. Přijala barvy panafrické jednoty.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vlajka Konga na slovenské Wikipedii.

  1. Konžská vlajka na Flags of the World
  2. Konžská republika | 100+1 zahraniční zajímavost. www.stoplusjednicka.cz [online]. [cit. 2023-07-08]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]