Seznam států s žádným nebo částečným mezinárodním uznáním

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
     Státy neuznané žádným jiným státem
     Státy uznané pouze neuznanými státy
     Státy uznané jedním nebo více uznanými státy
     Státy neuznané alespoň jedním státem

Seznam obsahuje všechny státy s nejasným mezinárodním statusem. Zahrnuje všechny od členských států OSN, které jsou v podstatě plně nezávislé i uznané, ale jeden nebo více států je neuznávají nebo si činí nároky na jejich území, až po státy neuznané nikým, které de iure patří k jiným státům, jako Somaliland.

Sporné státy a území podle úrovně uznání[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Mezinárodněprávní uznání státu.

Členské státy OSN neuznané alespoň jedním jiným členským státem OSN[editovat | editovat zdroj]

Název Mapa Status Nároky jiných států
ArménieArménie Arménie Vyznačení Arménie v mapě Arménie je nezávislá od roku 1991, ale je neuznávána jedním členským státem OSN, a to Pákistánem. Důvodem je pákistánská podpora Ázerbájdžánu během války v Náhorním Karabachu.
ČínaČína Čína Vyznačení Číny v mapě Čínská lidová republika není uznávána Tchaj-wanem; ani státy, které Tchaj-wan uznávají, nenavázaly s Čínou diplomatické vztahy. Tchaj-wanTchaj-wan Tchaj-wan považuje Čínu za součást svého území.
KyprKypr Kypr Vyznačení Kypru v mapě Kypr není uznáván jedním členským státem OSN (Turecko) a jedním nečlenským státem (Severní Kypr). Vlajka Severokyperské turecké republiky Severokyperská turecká republika považuje Kypr za součást svého území.
IzraelIzrael Izrael Vyznačení Izraele v mapě Izrael vyhlásil nezávislost v roce 1948, ale 32 členských států OSN ho dosud neuznává. PalestinaPalestina Palestina považuje část izraelského území za součást území svého.
Severní KoreaSeverní Korea Severní Korea Vyznačení Severní Koreje v mapě Severní Korea vyhlásila nezávislost v roce 1948, ale dosud není uznávána Jižní Koreou a Japonskem. Jižní KoreaJižní Korea Jižní Korea považuje Severní Koreu za součást svého území.
Jižní KoreaJižní Korea Jižní Korea Vyznačení Jižní Koreje v mapě Jižní Korea vyhlásila nezávislost v roce 1948, ale dosud není uznávána Severní Koreou. Severní KoreaSeverní Korea Severní Korea považuje Jižní Koreu za součást svého území.

Nečlenské státy OSN uznané alespoň jedním členským státem OSN[editovat | editovat zdroj]

Název Mapa Status Nároky jiných států
AbcházieAbcházie Abcházie Vyznačení Abcházie v mapě Abcházie vyhlásila nezávislost v roce 1999. V současnosti je uznávána pěti členskými státy OSN (Rusko, Venezuela, Nikaragua, Nauru a Sýrie) a třemi nečlenskými státy OSN (Jižní Osetie, Náhorní Karabach a Podněstří). GruzieGruzie Gruzie považuje Abcházii za součást svého území.
Doněcká LR Doněcká lidová republika Location of Donetsk People's Republic.png Jedna z dvojice samozvaných republik na území patřícím de iure Ukrajině. Uznávaná Ruskem,[1] Sýrií,[2] Luhanskou lidovou republikou, Abcházií a Jižní Osetií. UkrajinaUkrajina Ukrajina považuje Doněckou lidovou republiku za součást svého území.
Tchaj-wanTchaj-wan Tchaj-wan Vyznačení Tchaj-wanu v mapě Tchaj-wan nebo také Čínská republika byla do roku 1971 považována za člena OSN, dokonce měla křeslo v Radě bezpečnosti a podle OSN měla také nárok na celou pevninskou Čínu. Ale po roce 1971 byla vláda Čínské lidové republiky uznána OSN jako právoplatná vláda Číny i Tchaj-wanu. Tchaj-wan ale zůstává de facto nezávislý a nárokuje si zbytek Číny jako své právoplatné území. Tchaj-wan je uznán jako nezávislý stát 23 státy světa. ČínaČína Čína považuje Tchaj-wan za součást svého území.
KosovoKosovo Kosovo Vyznačení Kosova v mapě Kosovo se de facto a částečně i de iure odtrhlo od Srbska v roce 1999. Podle rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1244 byly v Kosovu rozmístěny síly OSN, Kosovo dostalo širokou autonomii, ale zůstalo de iure součástí Srbska. V roce 2008 vyhlásilo Kosovo nezávislost navzdory rezoluci OSN, podle které mělo zůstat součástí Srbska. Jeho nezávislost uznává 108 členských zemí OSN a Tchaj-wan. SrbskoSrbsko Srbsko považuje Kosovo za součást svého území.
Luhanská LR Luhanská lidová republika Location of Lugansk People's Republic.png Jedna z dvojice samozvaných republik na území patřícím de iure Ukrajině. Uznávaná Ruskem,[1] Sýrií,[2] Doněckou lidovou republikou, Abcházií a Jižní Osetií. UkrajinaUkrajina Ukrajina považuje Luhanskou lidovou republiku za součást svého území.

Vlajka Severokyperské turecké republiky Severní Kypr

Vyznačení Severního Kypru v mapě Severní Kypr vyhlásil nezávislost v roce 1983. Do dneška je uznáván jen jedním státem, a to Tureckem. KyprKypr Kypr považuje Severní Kypr za součást svého území.
PalestinaPalestina Palestina Vyznačení Palestiny v mapě Organizace pro osvobození Palestiny vyhlásila nezávislost Palestiny v Alžíru roku 1988. V té době neměla v Palestině žádnou faktickou moc. V roce 1993 uznal Izrael Organizaci pro osvobození Palestiny za „zástupce palestinského lidu“ a předal jí nějaké pravomoci. 29. listopadu 2012 přijalo Valné shromáždění OSN rezoluci č. 67/19, která zvýšila status palestinského zástupce na nečlenský stát (pro tento krok hlasovalo 138 států, 9 hlasovalo proti a 41 se zdrželo), což udělalo z Palestiny de iure nezávislý stát, ale území Palestiny je stále pod kontrolou Izraele. IzraelIzrael Izrael neuznává nezávislost Palestiny a v současnosti kontroluje části palestinského území.
Západní SaharaZápadní Sahara Západní Sahara Vyznačení SADR v mapě Saharská arabská demokratická republika vyhlásila nezávislost na Španělsku v roce 1976. Pár týdnů na to byla obsazena vojsky Maroka. Od té doby je Marokem, které ji považuje za součást svého území, okupována. V současnosti je uznávána 85 státy světa. MarokoMaroko Maroko považuje Saharskou arabskou demokratickou republiku za součást svého území.
Jižní OsetieJižní Osetie Jižní Osetie Vyznačení Jižní Osetie v mapě Jižní Osetie vyhlásila nezávislost v roce 1991. V současnosti je uznávána 5 členskými státy OSN (Rusko, Venezuela, Nikaragua, Nauru a Sýrie) a 4 nečlenskými (Abcházie, Náhorní Karabach, Podněstří a Saharská arabská demokratická republika). GruzieGruzie Gruzie považuje Jižní Osetii za součást svého území.

Nečlenské státy OSN uznané jen nečlenskými státy OSN[editovat | editovat zdroj]

Název Mapa Status Nároky jiných států
ArcachArcach Arcach Vyznačení Náhorního Karabachu v mapě Náhorní Karabach (Arcach)[pozn. 1] vyhlásil nezávislost v roce 1992. Současně je uznaný pouze třemi nečlenskými a taktéž neuznanými státy: Abcházií, Jižní Osetií, Podněstřím. ÁzerbájdžánÁzerbájdžán Ázerbájdžán považuje Náhorní Karabach za součást svého území.
PodněstříPodněstří Podněstří Vyznačení Podněstří v mapě Podněstří vyhlásilo nezávislost v roce 1990. Současně je uznaný pouze třemi nečlenskými a taktéž neuznanými státy: Abcházií, Jižní Osetií a Republikou Arcach. MoldavskoMoldavsko Moldavsko považuje Podněstří za součást svého území.

Nečlenské státy OSN neuznané žádným státem[editovat | editovat zdroj]

Název Mapa Status Nároky jiných států
SomalilandSomaliland Somaliland Vyznačení Somalilandu v mapě Somaliland byl původně britskou kolonií, zatímco zbytek Somálska byl italskou kolonií. Po dekolonizaci v roce 1960 uznala Velká Británie nezávislost Somalilandu, ale o pár dní později se spojil s Italským Somálskem a vytvořili jednotné Somálsko. V roce 1991 Somaliland vyhlásil na Somálsku nezávislost, ale žádný stát světa ho neuznal. SomálskoSomálsko Somálsko považuje Somaliland za součást svého území.

Nezahrnuté entity[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článcích Kvazistát, Mikronárod a Násilný nestátní aktér.
  • Maltézský řád je nestátní subjekt mezinárodního práva, ale není v tomto seznamu, protože si nenárokuje žádné území. Maltézský řád má navázány diplomatické styky s některými členskými státy OSN.
  • Ve výčtu nejsou zahrnuty tzv. mikronárody, protože často nelze jednoznačně prokázat že fakticky kontrolují území, které si nárokují.
  • Rovněž nejsou zahrnuty oblasti, ve kterých probíhá ozbrojený konflikt, přestože se v takovýchto oblastech mohou vytvořit nové subjekty mající státní charakter (Rojava, Islámský stát atd.). Situace v těchto oblastech se může změnit podle vývoje daného konfliktu. O těchto subjektech pojednává článek kvazistát.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Do roku 2017 byl užíván název Náhorně-karabašská republika.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku List of states with limited recognition na anglické Wikipedii.

  1. a b Rusko-ukrajinský konflikt. ČT24 [online]. [cit. 2022-02-21]. Dostupné online. 
  2. a b Sýrie uznala nezávislost dvou proruských útvarů na východě Ukrajiny. Novinky.cz. 29. června 2022. Dostupné online

Související články[editovat | editovat zdroj]