Liberland

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Svobodná republika Liberland
vlajka Liberlandu
vlajka
znak Liberlandu
znak
Motto: Žít a nechat žít
(To live and let live)
Geografie

Croatia Serbia border Backa Baranja.svg Poloha Liberlandu na mapě (lokalita Siga)

Hlavní město:
Rozloha: 6,5 km²
Poloha: 45°46′ s. š., 18°52′ v. d.
Obyvatelstvo
Počet obyvatel: 0
(7 občanů[1])
Jazyk: angličtina, čeština
Státní útvar
Mezinárodní status: mikronárod[zdroj?]
Vznik: 13. dubna 2015 (jednostranně vyhlášeno na údajné terra nullius)
Zakladatel: Vít Jedlička
Měna: Liberlandský Merit[zdroj?] (LIB)
Mezinárodní identifikace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Svobodná republika Liberland je stát[2], formálně vyhlášený v dubnu 2015 Vítem Jedličkou, na ploše cca 7 kilometrů čtverečních mezi ChorvatskemSrbskem na západním břehu Dunaje, poblíž obcí Zmajevac (Chorvatsko) a Bački Monoštor (Autonomní oblast Vojvodina, Srbsko).

Liberland zatím nebyl uznán jiným svrchovaným státem, ani mezinárodním společenstvím (ať už OSN či EU).

Liberland navázal vztahy se Somalilandem, státem, který vyhlásil svou nezávislost na Somálsku v roce 1991. Liberland a Somaliland podepsali Memorandum o porozumění v září 2017 s příslibem upevnění vztahů a spolupráce v oblasti technologií, energetiky a bankovnictví.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Na některých mapách je toto území označeno jako Gornja Siga. Oblast Siga leží v prostoru, kde se vlivem pohybu říčního koryta proměnila faktická hranice mezi chorvatským a srbským břehem Dunaje. V dokumentech z přelomu 20. a 21. století je označována jako srbská územní kapsa o rozloze cca 650 hektarů.[3]

Oblast má kolem 7 km² a je především pokryta lužními lesy, které obhospodařuje chorvatská lesní správa. V místě nejsou žádní stálí obyvatelé. V místě se nachází přes 30 let opuštěná budova. Přístupové cesty jsou ve velmi špatném stavu.[4] Součástí území je Ostrov Siga na Dunaji.

Jediné pobřeží Liberlandu tvoří Dunaj, mezinárodní vodní cesta garantující volný přístup k Černému moři několika vnitrozemským státům. Zbytek oblasti je ohraničen převážně slepým ramenem Dunaje.

Právní status[editovat | editovat zdroj]

Územní nároky[editovat | editovat zdroj]

Zatímco Srbsko považuje za mezinárodní hranici současné koryto Dunaje, Chorvatsko trvá na vymezení podle historických hranic katastrů zdejších obcí, přičemž tyto hranice fixují původní trasu toku Dunaje a ve většině případů zasahují i na východní břeh Dunaje. Oblast Siga je opačným příkladem, protože leží na západním břehu a podle chorvatského výkladu (historické katastrální hranice) náleží Srbsku, zatímco podle srbského pojetí (stávající koryto řeky) Chorvatsku.[5]

Podle Jedličky si díky hraničnímu sporu mezi Chorvatskem a Srbskem tuto oblast podél západního břehu řeky Dunaje nenárokuje Chorvatsko, Srbsko ani žádný jiný stát a jedná se tak podle něho o terra nullius, neboli zemi nikoho. Jedlička 13. dubna 2015 v této oblasti vyhlásil stát Liberland. Hranici definoval tak, aby nezasahovala do území Chorvatska ani Srbska.[6] Chorvatské ministerstvo zahraničních věcí komentovalo aktivity okolo Liberlandu slovy virtuální žerty, jakkoliv jsou občas zajímavé, zůstávají tím, čím jsou, tedy virtuálními žerty a k nim nemáme žádný oficiální komentář.[7] Dle informací Parlamentních listů Srbsko vydalo oficiální stanovisko, v němž uvádí Nový stát Liberland není zformován na území Republiky Srbsko.[8] V červnu 2015 chorvatské ministerstvo zahraniční uvedlo, že území bude předmětem delimitace státních hranic, v rámci které připadne Chorvatsku či Srbsku, a tedy nejde o terra nullius.[9]

Existují dva mezinárodně uznávané suverénní státy s menší rozlohou, než jakou si nárokuje Liberland, a to VatikánMonako. Stejnou velikost jako Liberland má Gibraltar, který není suverénním státem.

Mezinárodní uznání[editovat | editovat zdroj]

Liberland navázal vztahy se Somalilandem, státem, který vyhlásil svou nezávislost na Somálsku v roce 1991. Liberland a Somaliland podepsali Memorandum o porozumění v září 2017 s příslibem upevnění vztahů a spolupráce v oblasti technologií, energetiky a bankovnictví.

Cíle a názory[editovat | editovat zdroj]

Mottem Liberlandu je Žít a nechat žít. Jedlička uvedl, že Cílem zakladatelů nového státu je vytvořit společnost, kde poctiví lidé mohou prosperovat bez toho, aby jim stát znepříjemňoval život zbytečnými zákazy a daněmi.[6][10]

Občanství Liberlandu lze získat za „10 000 zásluh“, a to buď prací pro něj, nebo jejich zakoupením v poměru 1 zásluha za 1 dolar.[11]

Reakce[editovat | editovat zdroj]

Certifikát potvrzující občanství Liberlandu

Liberland hned v prvních dnech pronikl i do zahraničních médií.[12][13][14][15] Liberland se dostal i do českého politicko-satiristického pořadu Kancelář Blaník v dílu LiberRath.

Na počátku května chorvatská policie zesílila v okolí Liberlandu hlídky a nasadila čluny, aby zabránila vstupu osob do oblasti. V sobotu 9. května byl Jedlička společně s tlumočníkem Svenem Sambunjakem zatčen chorvatskou policií při pokusu o vstup na území Liberlandu. Noc z 9. na 10. května strávil v cele.[16][17] Jako důvod zatčení je uváděno překročení hranic Evropské unie mimo vyznačený přechod z Chorvatska do Srbska podobně jako u jiných dříve pokutovaných osob. Jedlička byl 10. května v odpoledních hodinách propuštěn.[8] Soud za nelegální přechod hranic směrem ven vyměřil pokutu 1 200 kun (přibližně 4 300 Kč). Jedlička zaplatil kauci a odvolal se k vyššímu soudu.[18]

Stanoviska politických stran[editovat | editovat zdroj]

 • Chorvatsko : Liberland byl zmíněn chorvatským ministerstvem zahraničních a evropských záležitostí, ale byl veřejně odmítnut jako vtip [19]. Dne 29. června 2015 chorvatské ministerstvo zahraničních věcí uvedlo, že status Gornja Siga je neurčitý, ale není terra nullius a po mezinárodní arbitráži bude uděleno Chorvatsku nebo Srbsku, nikoli třetí straně. [20] V dopise z května roku 2016 chorvatskému ministru vnitra Vlahu Orepićovi však chorvatský ministr zahraničních a evropských záležitostí Miro Kovač odkazoval na Liberland jako "provokativní myšlenku, která dosáhla vážných rozměrů", což "představuje riziko pro Chorvatskou republiku". Dopis vyzval k nalezení řešení "odstranění propagace a pokusů o realizaci myšlenky Liberlandu", která doporučuje, aby "ministerstvo vnitra, bezpečnostní a zpravodajská agentura (SIA), ministerstvo spravedlnosti a ministerstvo zahraničních a evropských záležitostí koordinovaly nezbytná opatření a jejich činy, aby se tato provokativní myšlenka mohla zastavit. "[21] Dne 17. ledna 2017 byl Liberland v chorvatském parlamentu (Sabor) zmíňen Ivanem Pernarem ze strany Zivi Zid, který i přečetl dopis, napsaný Vítem Jedličkou.
 • Švýcarsko: 16. dubna 2015, švýcarská Strana nezávislosti (Unabhängigkeitspartei, UP) podpořila vznik Liberlandu a vyzvala k jeho uznání vládou Švýcarska.[22]
 • Německo: 21. května 2015, německá Strana rozumu vyjádřila podporu na svém Facebookovém profilu ve smyslu „budeme vám držet palce“ (anglicky „We'll keep our fingers crossed!!“)[23]
 • Norsko: 9. května 2015, norská Kapitalistická strana (Liberalistene) vyjádřila podporu vzniku Liberlandu.[24]
 • Česko: 14. května 2015 zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že Liberland bere jako zajímavou recesi.[25]
 • Česko: 20. května 2015 předseda Svobodných Petr Mach vyjádřil podporu vzniku Liberlandu a napsal, že Svobodní by si přáli, aby se Česká republika stala podobně svobodnou zemí.[26]
 • Španělsko: 31. května 2015 vyjádřila podporu vzniku Liberlandu španělská Libertariánská strana.[27]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. KULOVÁ, Zuzana. On to myslí vážně! Vít Jedlička, zakladatel nového státu Liberland, promluvil. Zavádí elektřinu, internet, všechno. A lidé se k němu hrnou. Parlamentní listy.cz [online]. 2015-04-15 [cit. 2015-04-21]. Dostupné online. 
 2. ROSSMAN, Gabriel. Extremely Loud and Incredibly Close (But Still So Far): Assessing Liberland’s Claim of Statehood. Chicago Journal of International Law [online]. [cit. 7.1.2016]. Dostupné online. 
 3. BOUNDARY & TERRITORY BRIEFING [online]. dur.ac.uk [cit. 2015-04-14]. Dostupné online. (anglicky) 
 4. Parlamentní Listy [online]. 2015-04-20. Dostupné online. 
 5. Gde je granica na Dunavu? [online]. B92 [cit. 2015-04-16]. Dostupné online. (srbsky) 
 6. a b Člen Svobodných vyhlásil na území bývalé Jugoslávie vlastní stát [online]. novinky.cz [cit. 2015-04-14]. Dostupné online. (česky) 
 7. Ministarstvo vanjskih i europskih poslova [online]. facebook.com [cit. 2015-04-17]. Dostupné online. (chorvatsky) 
 8. a b Jedličku kvůli Liberlandu zatkla chorvatská policie. Je to ale prý trochu jinak, než tvrdila. Parlamentní Listy [online]. 2015-05-10 [cit. 2015-05-10]. Dostupné online. 
 9. Horvát Köztársaság magyarországi Nagykövetsége: On Virtual Narratives at Croatia’s Borders
 10. http://www.denik.cz/ze_sveta/cesi-si-na-balkane-zalozili-vlastni-stat-na-protest-proti-byrokracii-20150416.html
 11. V Liberlandu na pomezí Chorvatska a Srbska chce žít 10.000 Syřanů. České noviny [online]. 2015-09-24 [cit. 2015-09-24]. Dostupné online. 
 12. http://inserbia.info/today/2015/04/czech-proclaims-new-sovereign-state-between-serbia-and-croatia-liberland/
 13. http://www.klix.ba/magazin/zanimljivosti/na-granici-hrvatske-i-srbije-nastala-nova-drzava-liberland/150415035
 14. http://danas.net.hr/svijet/novi-susjedi-ceh-proglasio-drzavu-izmedju-hrvatske-i-srbije-i-dao-joj-ime-liberland
 15. http://time.com/3825100/man-claims-new-country-europe/ [online].  
 16. Chorvatsko zatklo „prezidenta“ Liberlandu. Bylo to přátelské, tvrdí Čech. iDnes [online]. Rev. 2015-05-10 [cit. 2015-05-10]. Dostupné online. 
 17. Chorvatská policie zadržela Čecha Jedličku, který vede Liberland. České noviny [online]. 2015-05-10, rev. 2015-05-10 [cit. 2015-05-10]. Dostupné online. 
 18. Jan Wirnitzer, Idnes.cz, Jedličkova bitva u Moháče. Všichni nám tu fandí, říká tvůrce Liberlandu, 11. 5. 2015
 19. Svjetski mediji dosta ozbiljno shvaćaju onog tipa koji pokušava osnovati mikrodržavu na Dunavu. Telegram.hr. 2015-04-23 Dostupné online [cit. 2017-11-30]. (anglicky) 
 20. Mađarska - MVEP • On Virtual Narratives at Croatia’s Borders. hu.mvep.hr [online]. [cit. 2017-11-30]. Dostupné online. 
 21. REPUBLIC OF CROATIA MINISTRY OF FOREIGN AND EUROPEAN AFFAIRS, MINISTER Dr. Miro Kovač CLASS: 212-03/15-01/1, NO: 521 – V- 02/16-9, Zagreb, May 12th 2016 
 22. up! fordert Anerkennung der freien Republik Liberland [online]. 16 April 2015 [cit. 2015-05-22]. Dostupné online. (German) 
 23. https://www.facebook.com/pdv.Bayern/posts/986739211337662
 24. "Liberalistene med første landsmøte", Capitalist Party, 12 May 2015. Ověřeno k 12 May 2015.Norwegian 
 25. http://www.tyden.cz/chat-s-osobnosti/co-si-mysli-nejen-o-babisovi-ptali-jste-se-miroslava-kalouska_690/
 26. http://www.parlamentnilisty.cz/profily/Petr-Mach-47661/otazka/Liberland-84886
 27. http://www.p-lib.es/politica-exterior/el-p-lib-con-la-republica-libre-de-liberland/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]