Mezinárodní reakce na vyhlášení nezávislosti Abcházie a Jižní Osetie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Poloha Abcházie a Jižní Osetie v rámci Gruzie

První Mezinárodní uznání nezávislosti Abcházie a Jižní Osetie přišlo 26. srpna 2008, když ruský prezident Dmitrij Medveděv podepsal dekrety, jimiž Ruská federace uznává nezávislost Jižní Osetie a Abcházie a vyzývá další státy, aby ji následovaly. Většina reakcí byla negativní. Americký prezident George W. Bush vyzval Rusko, aby zvážilo své rozhodnutí. Prakticky celý západní svět uznání nezávislosti odsoudil, proti se postavila i Čína, která jako jediná z velmocí nesouhlasí jak s uznáním Kosova, tak Abcházie a Jižní Osetie. Nezávislost obou zemí uznala v září 2008 Nikaragua. Mluvčí hnutí Hamas ovládajícího Pásmo Gazy 26. srpna oznámil uznání nezávislosti těchto dvou separatistických oblastí.

Abcházie a Jižní Osetie vyhlásily na Gruzínské sovětské socialistické republice a později na Gruzii jednostranně nezávislost od roku 1990 již několikrát. Abcházie a Jižní Osetie se na základě dohody mezi neuznanými státy ze 17. listopadu 2006 uznávají. Tuto dohodu dále podepsalo Podněstří a Náhorní Karabach.

Gruzie považuje obě území za svou součást, nicméně od rozpadu Sovětského svazu nikdy nad nimi neměla plnou kontrolu. Po válce v Jižní Osetii v roce 2008, konfliktu mezi Gruzií na straně jedné, a Ruskem, Jižní Osetií a Abcházií na straně druhé, se stupňovaly snahy Ruska o získání stálého vlivu v regionu[zdroj?] až do 26. srpna, kdy ruský prezident Dmitrij Medveděv podepsal uznání nezávislosti těchto dvou států. Oproti tomu v případě Podněstří chce Rusko preferovat cestu podpory široké autonomie v rámci Moldavska.

Státy, které vyjádřily stanovisko ohledně statusu Abcházie a Jižní Osetie[editovat | editovat zdroj]

Mapa světa, která ukazuje vyjádření jednotlivých států ke statusu Abcházie a Jižní Osetie:      Abcházie a Jižní Osetie      Státy, které formálně uznaly Abcházii a Jižní Osetii jako nezávislé státy.      Státy, které mají v úmyslu uznat Abcházii a Jižní Osetii jako nezávislé státy.      Státy, které zaujaly neutrální stanovisko ke statusu Abcházie a Jižní Osetie nebo odložily projednání této otázky.      Státy, které vyjádřily znepokojení nad situací nebo volají po dalších vyjednáváních.      Státy, které neuznají nezávislost Abcházie a Jižní Osetie a respektují integritu gruzínských hranic.      Státy, které zatím nepodaly žádné stanovisko.

Státy, které uznaly Abcházii a Jižní Osetii[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Stát Datum uznání Poznámky
1. RuskoRusko Rusko 26. srpna 2008
2. NikaraguaNikaragua Nikaragua 5. září 2008
3. VenezuelaVenezuela Venezuela 10. září 2009
4. NauruNauru Nauru 15. prosince 2009
16. prosince 2009
uznání Abcházie[1]
uznání Jižní Osetie[2]
5. VanuatuVanuatu Vanuatu 23. května 2011
12. července 2013
uznání Abcházie
zpochybněno[pozn. 1]
6. TuvaluTuvalu Tuvalu 18. září 2011
19. září 2011
31. března 2014
uznání Abcházie
uznání Jižní Osetie
zpochybněno[pozn. 1]

Neuznané státy, které uznaly Abcházii a Jižní Osetii[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Stát Datum uznání Poznámky
1. Abcházie Abcházie 17. listopadu 2006 Uznání Jižní Osetie
2. Jižní Osetie Jižní Osetie 17. listopadu 2006 Uznání Abcházie
3. Podněstří Podněstří 17. listopadu 2006 Uznání Abcházie a Jižní Osetie
4. Náhorní Karabach Náhorní Karabach 17. listopadu 2006 Uznání Abcházie a Jižní Osetie
5. vlajka Republika Srbská Krajina Republika Srbská Krajina 12.září 2008 Uznání Abcházie a Jižní Osetie
6. Západní Sahara Saharská arabská demokratická republika 30. října 2010 Uznání Jižní Osetie
7. vlajka Luhanské lidové republiky Luhanská lidová republika 16. června 2014 Uznání Jižní Osetie
8. vlajka Doněcké lidové republiky republiky Doněcká lidová republika 21. června 2014 Uznání Jižní Osetie

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Vanuatu a Tuvalu navázaly 12. července 2013 a 31. března 2014 vztahy s Gruzií. Při té příležitosti byla podepsána smlouva mezi těmito státy a Gruzií, v níž je okrajově zmíněno, že tyto státy uznávají územní celistvost Gruzie. V obou dvou případech prohlásil ministr zahraničí Abcházie, že oba státy nadále udržují diplomatické styky s Abcházií a Jižní Osetií (v případě Vanuatu pouze s Abcházií) a nadále tyto státy uznávají. Vzhledem k nejasné situaci, kdy nebylo uznání Abcházie a Jižní Osetie zrušeno a zároveň byla uznána územní celistvost Gruzie, nelze s jistotou říct zdali tyto státy uznávají Abcházii a Jižní Osetii či nikoli.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku International recognition of Abkhazia and South Ossetia na anglické Wikipedii.

  1. ŠTEFAN, Petr. Nejmenší republika světa uznala Abcházii, od Rusů dostane miliony [online]. Idnes.cz, 2009-12-15, [cit. 2009-12-16]. Dostupné online.  
  2. Maličký ostrov Nauru uznal Jižní Osetii za peníze od Ruska [online]. Ct24.cz, 2009-12-16, [cit. 2009-12-17]. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]