Jaap de Hoop Scheffer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jaap de Hoop Scheffer
Dehoopscheffercrop.jpg

11. generální tajemník NATO
Ve funkci:
2004 – 2009
Předchůdce George Robertson
Nástupce Anders Fogh Rasmussen

Ministr zahraničních věcí
Stranická příslušnost
Členství Christen Democratisch Appèl

Narození 3. dubna 1948 (71 let)
Amsterdam, Nizozemsko
Alma mater Univerzita v Leidenu
Profese politik, diplomat, právník, vysokoškolský učitel a advokát
Ocenění 1re classe de l'ordre d'Orange-Nassau‎ (2009)
Řád kříže země Panny Marie 1. třídy
velkokříž Řádu za zásluhy o Italskou republiku
Řád Stara planina
Velký kříž Řádu Bílého dvojkříže
… více na Wikidatech
Commons Kategorie Jaap de Hoop Scheffer
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jakob (Jaap) Gijsbert de Hoop Scheffer je nizozemský politik, v letech 20042009 generální tajemník NATO.

Život a politická kariéra[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v roce 1948 v Amsterdamu. Studoval práva na univerzitě Leiden. Studia dokončil roku 1971. Po dokončení vojenské služby v Nizozemském královském letectvu se stal důstojníkem v záloze.

Pro ministerstvo zahraničních věcí pracoval od roku 1976 do roku 1986. Po prvních dvou letech byl umístěn na nizozemskou ambasádu v Ghaně. Poté působil u stále nizozemské delegace na velitelství NATOBruselu do roku 1980, kde se zabýval otázkami obranného plánování.

V roce 1982 přestoupil z politické strany D66 do CDA (křesťanští demokraté). Ve volbách v roce 1986 byl zvolen do dolní komory parlamentu. Byl mluvčí strany v oblasti zahraničních záležitostech. V letech 19861994 byl členem Parlamentního shromáždění Rady Evropy a Západoevropské unie a v letech 19941997 členem Parlamentního shromáždění NATO. Mezi lety 19972001, když byla CDA v opozici, byl vůdcem křesťansko demokratických poslanců v dolní komoře. Nakonec jej zvolili stranickým lídrem.

I když byl vybrána na seznam kandidátů do voleb v roce 2002, jeho pozice lídra strany se stala nejistou. Po mocenském souboji s předsedou CDA Van Rijem, rezignoval na post stranického lídra. Vedoucí místo na kandidátském listu tak do voleb, které se uskutečnily 15. května 2002, přebral Jan Peter Balkenende.

Ministr zahraničí[editovat | editovat zdroj]

V těchto volbách CDA zvítězila a přijala vůdčí úlohu při formování nové vlády. Nový ministerský předseda Balkenende jmenoval 22. června 2002 Jaapa de Hoop Scheffera ministrem zahraničí Nizozemska v jeho přechodném prvním kabinetu. Pozici si udržel i v druhém Balkenendově kabinetu po volbách 22. ledna 2003.

Zahraniční politika v roce 2003, z velké části stanovena de Hoop Schefferem a Balkenendem, charakterizovalo schválení vojenské intervence do Iráku („politická, ne vojenská podpora“). Jaap de Hoop Scheffer je pokládán za těsného spojence Bushovy vlády.

V roce 2003 jako ministr zahraničí předsedající země Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě byl Scheffer zvolen předsedou organizace.

Jako ministr zahraničí působil do 3. prosince 2003.

Generální tajemník NATO[editovat | editovat zdroj]

5. ledna 2004 se stal jedenáctým generálním tajemník NATO. Vystřídal George Robertsona, který post zastával od roku 1999 do roku 2003. Ve své nástupní řeči uvedl jako hlavní úkol spojenectví s Evropskou Unií v zajištění míru v Afghánistánu.

Jako generální tajemník NATO přinutil členy aliance, aby se podílely větší mírou na operaci jednotek Mezinárodních bezpečnostních podpůrných sil (ISAF) v Afghánistánu.

Od 31. května do 3. června 2007 se účastnil utajené konference Bilderbergu v tureckém Istanbulu.

Účastnil se ekonomické konference v kanadském Montrealu 21. června 2007. Povzbudil Kanadu v pokračování afghánské mise, datum stažení kanadských vojáků bylo stanoveno na rok 2009. Jaap de Hoop Scheffer zde řekl : "Myslím si, že je nevyhnutelně potřeba více času k vytvoření takových podmínek (v Afghánistánu), aby proběhla rekonstrukce a rozvoj." Během jeho návštěvy zemřeli tři kanadští vojáci v Afghánistánu. Scheffer se vyjádřil i k této události : „Vím, jak velkou cenu platí kanadští vojáci, ale já klidně říkám, že je to pro dobrou věc.“

Schefferovy komentáře donutily kanadskou vládu pod nátlakem opozice k stanovení délce kanadské mise v neklidné zemi.

Konec mandátu generálního tajemníka NATO byl koncem roku 2007, mandát mu ale zástupci členských zemí aliance prodloužili až do roku 2009, aby mohl připravit a předsedat 60. výročí Severoatlantické aliance v roce 2009 [1].

Rodina a záliby[editovat | editovat zdroj]

Jakob de Hoop Scheffer je ženatý, má dvě dcery. Ve volném čase rád běhá a hraje tenis. Mezi jeho záliby patří holandská, francouzská a anglická literatura. Oblíbil si francouzské filmy.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předseda poslaneckého klubu CDA
Předchůdce:
Ennüs Heerma
19972002
Jaap de Hoop Scheffer
Nástupce:
Jan Peter Balkenende
Nizozemský ministr zahraničí
Předchůdce:
Joziasvon Aartsen
20022003
Jaap de Hoop Scheffer
Nástupce:
Bernard Bot