Přeskočit na obsah

Inguri

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Inguri
Řeka Inguri
Řeka Inguri
Základní informace
Délka toku213 km
Plocha povodí4060 km²
Průměrný průtok170 m³/s
SvětadílAsie / Evropa
Pramen
Ústí
Protéká
GruzieGruzie Gruzie (Abcházie, Samegrelo-Horní Svanetie)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Černé moře
Tok Inguri v Gruzii
Tok Inguri v Gruzii
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Inguri (gruzínsky ენგური, Enguri, abchazsky Egrә) je řeka v západní Gruzii. V dolním toku tvoří hranici Abcházie a Samegrelo-Horní Svanetie. Je dlouhá 213 km. Povodí má rozlohu 4 060 km².

Průběh toku

[editovat | editovat zdroj]

Vzniká z několika zdrojnic, které stékají z ledovců na jižním svahu hlavního hřebene Velkého Kavkazu poblíž hory Šchara. Na horním toku teče Svanetskou kotlinou mezi hlavním a Svanetským hřebenem, níže pak v úzké hluboké úžlabině a dále v postupně se rozšiřující dolině. U města Džvari vtéká do Kolchidské nížiny. Ústí do Černého moře.

V letech 19942009 tvořila řeka linii příměří mezi Gruzií a Abcházií na kterou dohlížela mise OSN. Jedinou legální spojnicí mezi oběma břehy tvořil 870 m dlouhý Ingurský most postavený německými zajatci v letech 1944 až 1948. Spojení mezi břehy umožňovaly též ilegální přívozy. Ingurský most byl patrně po roce 2009 demontován Ruskem, aby zabránilo přístupu v Abcházii žijícím Gruzíncům přístup do ostatní Gruzie.

Hlavní přítoky

[editovat | editovat zdroj]

Vodní režim

[editovat | editovat zdroj]

Zdroj vody je ledovcový a dešťový. Průměrný roční průtok vody v ústí činí 170 m³/s. Vyšší vodní stavy jsou od března do září.

Řeka je splavná. Využívá se na zavlažování. Na řece byla nad městečkem Džvari postavena nejvyšší klenbová hráz na světě, za níž se rozkládá Ingurská přehradní nádrž. Ve vzdálenosti 32 km od této elektrárny proti proudu řeky u vesnice Chaiši (angl. Khaishi) je plánovaná dostavba Chudonské přehrady.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]