Condoleezza Riceová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Condoleezza Riceová

66. ministryně zahraničních věcí USA
Ve funkci:
26. ledna 2005 – 20. ledna 2009
Prezident George W. Bush
Předchůdce Colin Powell
Nástupce Hillary Clintonová
Stranická příslušnost
Členství Republikánská

Narození 14. listopadu 1954 (63 let)
Birmingham, Alabama
Národnost Afroameričané
Alma mater University of Denver
University of Notre Dame
Profese politička, spisovatelka, politoložka, diplomatka, autorka autobiografie, pedagožka, vysokoškolská učitelka a klavíristka
Náboženství Presbyteriáni
Ocenění Candace Award (1989)
Cena Erica Warburga (2007)
Horatio Alger Award (2010)
Podpis
Commons Condoleezza Rice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Condoleezza Riceová, nepřechýleně Condoleezza Rice (* 14. listopadu 1954, Birmingham, Alabama) je americká politička, diplomatka a profesorka politologie. V letech 20052009 byla ministryní zahraničních věcí (Secretary of State) v druhé Bushově vládě. V jeho předchozí administrativě pracovala jako poradkyně pro národní bezpečnost, ministrem zahraničí byl v té době Colin Powell.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Vyrůstala na jihu USA v rodině nemajetného presbyteriánského pastora v době končící rasové segregace. Na vysoké škole studovala politické vědy. Bakalářský stupeň získala v Denveru, v magisterském studiu politických věd pokračovala na prestižní katolické University of Notre Dame. Poté se vrátila do Denveru, kde získala titul Ph.D. Učil ji zde Josef Korbel, otec Madeleine Albrightové; právě díky němu se začala zabývat mezinárodními vztahy a politikou Sovětského svazu (SSSR). V roce 1984 publikovala studii o vztahu československé armády a SSSR; některá česká média tuto studii v poslední době kritizovala jako povrchní kompilaci.[zdroj?]

Riceová se stala první černoškou, která pracovala v úřadu ministra zahraničí, a druhou ženou po Madeleine Albrightové a dále také druhou osobou černé pleti po svém předchůdci Colinu Powellovi. Stala se také první ženou ve funkci poradce pro národní bezpečnost.

Do funkce ministryně zahraničí ji prezident George W. Bush navrhl v listopadu 2004. 26. ledna 2005 ji Senát schválil poměrem hlasů 85:13 do úřadu, do kterého byla později téhož dne přísahou uvedena.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Matka Riceové byla učitelka hudby – vyučovala hru na klavír. Pro svou dceru vymyslela jméno Condoleezza. Pochází z italského výrazu con dolcezza – hrát se sladkostí.
  • Petrochemický koncern Chevron po ní pojmenoval ropný tanker o výtlaku 135 000 tun za její služby ve správní radě.
  • V minulosti řídila makléřskou firmu Charles Schwab a působila jako poradkyně u finanční poradenské firmy Transamerica.
  • V týmu pro národní bezpečnost působila jako poradkyně už u George Bushe staršího.
  • Schválila waterboarding Abyu Zubaydy a Khalid Sheikh Mohammada.[1]
Během oslav 100.výročí narození Ronalda Reagana, konaných v roce 2011 v Praze

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • RICE, Condoleezza. Sovětský svaz a československá armáda 1948-1983: Nejisté spojenectví. Praha: Nakladatelství XYZ, 2005. ISBN 80-86864-33-2. (česky) 

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/americas/8013759.stm

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]