Přeskočit na obsah

Zanzibarská vlajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zlevadoprava Zanzibarská vlajka
Poměr stran: 2:3

Vlajka Zanzibaru, ostrovního autonomního státu v rámci Tanzanie, byla přijata rozhodnutím místního parlamentu v říjnu 2004 a poprvé byla veřejně vztyčena 9. ledna 2005 na Amaan Stadium v Zanzibar City za přítomnosti zanzibarského prezidenta Amaniho Abeida Karumeho.

Vlajka má podobu tří vodorovných pruhů, shora v modré, černé a zelené barvě, přičemž žerďovou část modrého pruhu do třetiny šířky zaujímá Tanzanská vlajka.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zanzibarský sultanát původně používal červenou vlajku, přejatou od vládců Maskatu, a to i po roce 1890, kdy se stal britským protektorátem. Po vyhlášení nezávislosti v roce 1963 přibyl doprostřed vlajky zelený kruh se dvěma žlutými poupaty hřebíčku. V roce 1964 došlo k povstání černošské většiny, které vedl John Okello a jeho Afro-Shirazi Party, během něhož se Zanzibar stal republikou. Ta užívala původně černo-žluto-modrou trikolóru, kterou brzy nahradila vlajka se třemi vodorovnými pruhy, modrým, černým a zeleným, doplněnými u žerdi bílým svislým proužkem o šířce jedné šestatřicetiny vlajky. V rámci tohoto státu měl vlastní vlajku také ostrov Pemba: červenou se zeleným obrysem ostrova.

Od 27. dubna 1964 vytvořil Zanzibar s Tanganikou společný stát Tanzanie, který přijal nové státní symboly a tehdejší zanzibarská vlajka se nadále používala jen neoficiálně.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]