Farúk I.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Farúk I.
Egyptský a súdánský král
vládce Nubie, Darfúru a Kordofánu
Portrét
Král Faruk I. Egyptský
Doba vlády28. duben 193626. červenec 1952
Úplné jménoFarúk al-Awwal al-Muhammed Ali
Narození11. února 1920
Káhira
Úmrtí18. března 1965 (ve věku 45 let)
Řím
PohřbenKáhira
PředchůdceFuad I.
NástupceFuad II.
ManželkyFarida Egyptská
Narriman Sadek
PotomciFadia Egyptská
Farial Egyptská
Fawzia Egyptská
Fuad II.
DynastieDynastie Muhammada Alího
OtecFuad I.
MatkaNazli Sabri
PodpisPodpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Farúk I. (arabsky:فاروق الأول Farúk al-Awwal, 11. února 1920, Káhira18. března 1965, Řím) byl předposledním egyptským a súdánským králem v letech 19361952. Byl desátý vládce z dynastie Muhammada Aliho. Na trůn nastoupil po svém otci Fuadovi I. Byl považován za prvního původem egyptského panovníka po tisíciletí i přes své smíšené kořeny.

Život[editovat | editovat zdroj]

Budoucí král Farúk se narodil 11. února 1920 tehdejšímu egyptskému sultánovi (později králi) Fuadovi I. a jeho ženě královně Nazli Sabri jako jejich prvorozený a jediný syn, nebyl však nejstarším dítětem krále.

Před smrtí svého otce studoval na Královské vojenské akademii ve WoolwichAnglii. Když jeho otec náhle 28. 4. 1936 zemřel, stal se mladý a ještě nedospělý Farúk králem. Tou dobou pobýval v Londýně.

Vláda[editovat | editovat zdroj]

Farúk se stal králem již v 16 letech, kdy byl ještě nedospělý, a tak za něho v období 28. duben 193629. červenec 1937 vládli regenti. Stal se prvním panovníkem v dějinách Egypta, který uskutečnil projev v rozhlase.

Byl svržen při Egyptské revoluci roku 1952 a byl nucen odstoupit v prospěch svého novorozeného syna Ahmeda Fuada. Ten se tak jako sedmiměsíční dítě stal králem Fuadem II. (*16. ledna 1952) a odjel do exilu s otcem. Farúk I. zemřel v exilu v Itálii v Římě 18. března 1965. Jeho sestra Fawzia Shirin byla první manželkou íránského šáha Muhammada Rezá Pahlavího.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Farúk byl kleptoman, prý kradl vše, co mu přišlo pod ruku, Winstonu Churchillovi odcizil dokonce hodinky a o medaile připravil i mrtvolu íránského Šáha Rezy Pahlaví.[zdroj?]

Z počátku vlády býval král Farúk štíhlý, ale později hodně přibral. Jeho záliba v jídle mu způsobila nebezpečnou obezitu, vážil téměř 136 kg.

Tituly a vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Tituly a vyznamenání Farúka I..

Jeho plný titul byl "Jeho Veličenstvo Farúk I., z milosti Boží, král Egypta a Súdánu, vládce Núbie, Kordofánu a Darfúru."

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]