Laoská vlajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Užití vlajkyZlevadoprava Laoská vlajka
Poměr stran: 2:3

Vlajka Laosu byla přijata v roce 1975, kdy se země stala lidovou republikou. Jde vlastně o vlajku vlastenecké fronty Laosu (Neo Lao Istala) označované v cizině běžně názvem Pathet Lao.[1]

Poté, co v roce 1975 skončila válka ve Vietnamu, která zasáhla také Laos,[2] vyhlásilo komunistické hnutí Pathet Lao v Laosu novou komunistickou republiku. Jeho vlajka pak byla stanovena za státní vlajku.

List vlajky má tři vodorovné pruhy (1:2:1) v barvách červené, tmavě modré a červené; uprostřed širšího modrého pruhu je bílé kruhové pole o průměru rovnému 2/5 šířky vlajky (zároveň jsou to čtyři pětiny šířky modrého pruhu).

Červená barva symbolizuje srdce laoského lidu a jeho krev prolitou za nezávislost, modrá jeho blahobyt, bílá jasnou budoucnost země i spravedlnost, které její lid dosáhl. Bílý kruh je zároveň náznakem měsíce v úplňku, starého symbolu štěstí a dobra.

Vlajka vznikla už roku 1945, když byla revolučními silami vyhlášená nezávislost Laosu. V roce 1947 však feudální království přijalo červenou vlajku se třemi bílými slony a až roku 1975 se stala vlajka z roku 1945 oficiálním státním symbolem.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vlajka Laosu na slovenské Wikipedii.

  1. http://www.crwflags.com/fotw/flags/la.html Laoská vlajka na Flags Of The World
  2. Secrets of the C.I.A. Archivováno 5. 12. 2008 na Wayback Machine, kapitola Air America 1965, přibližně od 33. minuty

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]