Vlajka Jižní Koreje

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
FIAV symbol: všechna použití Poměr stran: 2:3

Vlajka Korejské republiky, známější jako Jižní Korea (v korejštině oficiálně nazývaná Tchägukki - 태극기 / 太極旗), je obdélníkového tvaru, kde se na bílém pozadí ve středu nachází tchäguk 태극 t.j. červeno-modrý symbol jin a jang (modrá část je dole a červená nahoře). V každém ze čtyř rohů se nachází jeden trigram, který se skládá ze tří čárek, kombinací celé a přerušené čáry.

Z historie[editovat | editovat zdroj]

Vlajka sa začala formovat v druhé polovině 19. století, když se do té doby uzavřená Korea začala otevírat světu. Vlajka byla zpočátku tvořená jen symbolem jin – jang v červeno-modrém provedení na bílém pozadí. Až později se přidalo osm trigramů, které byly postupně zredukované na čtyři (pojmenované kon 건, kun 근, kam 감, i 이). Ačkoliv už začátkem 20. století byl vzhled vlajky ustálený, její přesné rozměry a umístění obrazců nebylo stále jasné. To bylo kodifikované v zákoně ze dne 15. října 1949. Od té doby používá Korejská republika oficiálně vlajku Tchägukki.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Vlajka Jižní Koreje

Symbol täguk odráží staletou tradici harmonie dvou protikladů jin - jang (světlo - tma, mužský aspekt - ženský aspekt, vnitřní - vnější atd.), který se odvíjí od taoismu, ale je přítomný ve všech myšlenkových směrech přítomných v Koreji - v konfucianismu, buddhismu, šamanismu, ale snad i v křesťanství.

Bílé pozadí vlajky symbolizuje světlo a čistotu. Vyjadřuje touhu korejského národu po míru. Čtyři trigramy symbolizují nebe, zem, oheň a vodu. Všechny tyto elementy dohromady vyjadřují kosmickou harmonii a jednotu. Je to ideál národní prosperity a univerzální pravdy, který dávají do popředí všichni Korejci.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Vlajka Jižní Koreje ve Wikimedia Commons V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vlajka Kórejskej republiky na slovenské Wikipedii.