Piktogram

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ukázka piktogramu.

Piktogram je grafický znak (ideogram) znázorňující pojem nebo sdělení obrazově. Většinou jde o malý a srozumitelný nákres věci. Piktogram je též nezbytnou pomůckou k zachycování prostorových informací do map. Piktogramy jsou nedílnou součástí mapaře. Využívají je sporty jako je turistika či orientační běh. Orientační běžci využívají vlastní piktogramy pro bližší popis kontrol.

Příklad[editovat | editovat zdroj]

Když se nakreslí srdce, každý hned pozná, že jde o znak „lásky“. Ale když někdo nakreslí propíchnuté srdce šípem, všichni hned poznají, že autor kresby nám sděluje „jsem zamilován“. Je to i určitý druh domluvy mezi lidmi, protože ne všichni lidé mluví stejným jazykem. Tak se stávají mezinárodním jazykem. Piktogramy pro vyjádření sdělení používají i barvy. Např. červená znázorňuje „ZÁKAZ“ nebo „NEBEZPEČÍ“. I ostatní barvy (modrá, bílá, černá) mají svůj specifický význam.

Známé piktogramy[editovat | editovat zdroj]

Některé piktogramy jsou stejné pro celý svět, celou oblast, celý stát, město. Například dopravní značky jsou piktogramy určené pro řízení a regulaci silničního provozu na pozemních komunikacích.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

prehistorické civilizace kreslily na zdi piktogramy, z kterých se později vyvinula obrázková písma. V roce 1849 žádali pomocí piktogramů Indiáni o navrácení lovišť Kongres USA[zdroj?].

Hláskové písmo vzniklo až po obrázkovém písmu. Fénické písmo je nejstarší známé hláskové písmo mající jiný znak pro jinou hlásku.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]