Severokorejská vlajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Užití vlajkyZlevadoprava Severokorejská vlajka
Poměr stran: 1:2

Vlajka Korejské lidově demokratické republiky (KLDR) známé spíše jako Severní Korea (v korejštině oficiálně nazývaná Inkong-gi 인공기 / 人共旗) je obdélníkového tvaru a skládá se ze dvou modrých pruhů (po jednom v horní a dolní části vlajky), červeného pruhu uprostřed, na kterém je bílý kruh s červenou pěticípou hvězdou.[1]

Pruhy mají šířky v poměru 6:1:22:1:6. Střed bílého kruhu je v poměru 1:2 posunut blíže k žerdi. Průměr tohoto kruhu je 4/9 výšky vlajky.

Z historie[editovat | editovat zdroj]

Vzor správného svislého věšení vlajky. Podobně jako u Slovenské vlajky se neotáčí znak - je nutno tudíž pro každý způsob vyvěšení vlajky vyrobit patřičné provedení.

Původně po osvobození Koreje (15. srpna 1945) se na celém poloostrově používala vlajka Tchägukki - 태극기 (dříve používaná výlučně v Jižní Koreji). Postupem času se na odlišení od jihokorejské vlajky začala používat vlajka Inkong-gi, vyjadřující jiné společenské směřování. Tato vlajka reflektuje víc sovětský styl.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Vlajka má vyjadřovat revoluční tradice severokorejského lidu, jejichž hlavním tvůrcem byl Kim Ir-sen (김일성). Červená barva symbolizuje vlastenectví. Modré pásy mají vyvolávat dojem hlavní myšlenky Severní Koreje - nezávislost, přátelství, mír... Bílý kruh by měl navazovat na tradiční symbol tchäguk 태극, přičemž bílá je tradiční barvou Koreje.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vlajka Kórejskej ľudovodemokratickej republiky na slovenské Wikipedii.

  1. http://www.crwflags.com/fotw/flags/kp.html Severokorejská vlajka na Flags Of The World

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]