Kangwon (Jižní Korea)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kangwon
강원도
geografie

South Korea-Gangwon.svg

Hlavní město: Čchunčchon
Rozloha: 20 569 km²
obyvatelstvo
Počet obyvatel: 1 471 513 (2010)
Hustota zalidnění: 87 ob./km²
správa regionu
guvernér Mun-sun Čchö
Oficiální web: http://gwd.go.kr

Dominantním prvek provincie Kangwon je pohoří Tchebek, někdy zvaný jako hřbet (páteř) Koreje. Táhne se po celé délce Korejského poloostrova. V roce 1953 byla provincie demarkační čarou rozdělena na severní (Kangwon (Severní Korea)) a jižní část (Kangwon (Jižní Korea)).

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Pohoří Tchebek na mapě korejského poloostrova

Pohoří Tchebek rozděluje jižní provincii Kangwon na dvě poloviny. Západní část Jongso, kde se obyvatelé živí převážně zemědělstvím (pěstování brambor) a východní část Jongdong, kde se obyvatelé živí převážně rybolovem.

Jižní provincie Kangwon má skoro 17 000 km2, z toho 80% (cca 13 500 km2) je zalesněných.[1] Pouze malá část území je nížinatá. Pro zemědělství nejsou vhodné podmínky a životní úroveň obyvatel tak není příliš vysoká. Kangwon patří historicky mezi nejchudší regiony v Koreji.

V horách Tchebeku v této provincii pramení tři největší řeky Jižní Koreje - Namhan, Pukhan a Nakdong.

Města[editovat | editovat zdroj]

V Kangwonu jsou historicky dvě nejvýznamnější města, které daly ve 14. stol. vzniknout názvu této provincie. Prvním je na východní části (Jongdong) ležící pobřežní město Kangnung (220 tis obyvatel) a druhým je nejlidnatější město Wondžu (330 tis obyvatel), ležící na západní části (Jongso) Tchebeckého pohoří. Obě města spojuje jediná významná tepna přes Tchebecké pohoří v této provincii.

Hlavním městem jižní provincie Kangwon je však město Čchunčchon (280 tis obyvatel), ležící na západní části Jongdong, severněji od Wondžun.

Turisticky nejznámějším městem je Sokčcho, které leží na východní části Jongso a je vstupní branou do národního parku Soraksan.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Fromel's South Korea; Published 2010 by John Wiley & Sons; ISBN 978-0-470-59154-3

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]