Vlajka Kyrgyzstánu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Užití vlajkyZlevadoprava Kyrgyzská vlajka
Poměr stran: 3:5

Vlajka Kyrgyzstánu byla přijata až půl roku po vyhlášení nezávislosti země, 3. března 1992.

Vlajka je červená a žlutý emblém v jejím středu je tvořený horní částí jurty, vložené do slunce se čtyřiceti paprsky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Až do vyhlášení svazové republiky v roce 1936 nepoužíval Kyrgyzstán vlastní vlajku. V roce 1937 byla zavedená vlajka, která nesla dva nápisy. Latinkou napsané (Kyrgyz SSR) a ruskou azbukou napsané (Kirgizskaja SSR). Ve 40. letech 20. století se i kyrgyzský nápis začal psát azbukou.

Dne 22. prosince 1952 zavedla Kyrgyzská SSR stejně jako všechny ostatní svazové republiky novou vlajku, odvozenou z vlajky Sovětského svazu. V jejím levém horním rohu se nacházel malý žlutý srp s kladivem a pěticípou hvězdou, v jejím středu potom dva širší modré pruhy a mezi nima jeden slabší bílý, vše na červeném podkladě.

Vlajka samostatného Kyrgyzstánu vznikla až půl roku po vyhlášení nezávislosti. Emblém v jejím středu je tvořen tjundukem – vrchní kopulí jurty vložené do slunce se čtyřiceti paprsky. Červená barva jakožto podklad (a barva starodávné vlajky bájného Manase) představuje smělost a odvahu, zlaté slunce, které se koupe ve svých paprscích, klid a bohatství (40 paprsků symbolizuje 40 kyrgyzských sjednocených kmenů, a jurta je symbolem rodného domu v širším smyslu slova, je symbolem bratrství mezi národy, které žijí společně v jednom státě.

Vlajky kyrgyzských oblastí[editovat | editovat zdroj]

Kyrgyzské oblasti

Kyrgyzstán se člení na 7 oblastí a 2 samosprávná města.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vlajka Kirgizska na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]