Hongkongská vlajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vlajka Hongkongu

Vlajka Hongkongu - list vlajky je červený, v jejím středu je bílý květ Bauhinia, který má na svých listech pět hvězd. Poměr stran vlajky je 2:3.

Stylizovaný květ Bauhinia se hojně vyskytuje v Hongkongu, kde byla rostlina také objevena a poprvé zdokumentována, a symbolizuje lidskost regionu, harmonii a díky svojí bílé barvě také soulad uspořádání jedna země, dva systémy. Pět hvězd odpovídá pěti hvězdám na vlajce ČLR, a připomínají, že Hongkong je neoddělitelnou součástí Čínské lidové republiky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hongkong získal svoji první oficiální vlajku jako britská kolonie v roce 1870 v podobě běžné vlajky britské kolonie, tedy modrého pole s vlajkou Spojeného království v levém horním rohu a se znakem příslušné kolonie v pravé polovině modrého pole (takzvaný blue ensign). Znak Hongkongu používaný na jeho vlajce byl změněn celkem třikrát, postupně tedy existovaly čtyři rozdílné znaky a jim příslušné vlajky.

Současná vlajka Hongkongu byla navržena při přípravě procesu přesunu správy teritoria z Británie na Čínu. Zavedena do užívání byla o půlnoci z 30. června na 1. července 1997, kdy zároveň proběhl samotný přesun správy.

Konstrukční schéma vlajky[editovat | editovat zdroj]


Konstrukční schéma vlajky Hongkongu


Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Vlajka Hongkongu na slovenské Wikipedii a Flag of Hong Kong na anglické Wikipedii.