Loutkový stát

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vietnam jako loutkový stát - protesty proti válce ve Vietnamu

Loutkový stát (také někdy vazalský stát) je nominálně suverénní státní forma, de facto pod kontrolou cizí moci. Tato státní forma pak obvykle jedná v linii vydané státem, který ji ovládá a ve všem se mu podřizuje. Cizí moc pak může parazitovat na jeho ekonomice a využívat jeho území a armádu. Za obecný příklad loutkového státu je možné pokládat Mandžukuo.

Tento pojem se částečně překrývá s pojmem satelitní stát.

Loutková vláda (angl. puppet government, něm. Marionettenregierung, fr. gouvernement fantoche) je sbor ministrů v nějakém státě vykonávající svou moc a funkci nesamostatně, s omezeními a podle pokynů vyplývajících z podřízenosti vládě jiného státu, z jejíž vůle byl tento sbor do funkce dosazen.

Příklady[editovat | editovat zdroj]

  • Loutkové státy vytvářel již Alexandr Veliký při svém dobývání Asie, po jeho smrti se pak změnily v helénistické říše.
  • V období kolonialismu v Indii měli britové velký vliv na spoustu místních vládců, jejichž vláda byla také v podstatě loutková, a to až do vzniku jednotného Britského Rádže.
  • Za druhé světové války měly hlavní země Osy své loutkové státy, většinou z propagandistických či logistických důvodů (Mandžukuo, Slovenský stát, Nezávislý stát Chorvatsko, Vichistická Francie atd.)

Související články[editovat | editovat zdroj]