Hymna Jižní Koreje

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
애국가
愛國歌
Vlastenecká píseň
Aegukga
Hymna Jižní Korea Jižní Korea
Hudba Ahn Eak-tai, 1935
Přijata Jižní Korea 1948

Aegukga

instrumentální

Problémy s přehráváním? Nápověda.

Hymna Jižní Koreje se nazývá Aegukga (애국가, Vlastenecká píseň), stejně se ovšem jmenuje hymna Severní Koreje a rovněž hymna Korejského císařství, přestože jde o rozdílné písně. Hymnou byla tato píseň prohlášena v roce 1948 prezidentským dekretem.

Text pochází z 19. století, ale jeho autor není znám. Údajně byla napsána v roce 1896 k ceremoniálu položení základního kamene Brány nezávislosti v Soulu, jako autoři se uvádí tehdejší národní vůdci Ahn Chang-Ho nebo Yun Chiho. Původně se text, oslavující korejskou přírodu a vybízející k vlastenectví a úsilí o nezávislost, zpíval na melodii skotské písně Auld Lang Syne. Při prohlášení písně hymnou ale byla jako melodie zvolena skladba Korejská fantasie významného skladatele a dirigenta Ahn Eak-tae, která pochází z roku 1935.

Korejská hymna je unikátní v tom, že její melodie byla po dlouhou dobu používání chráněna autorským právem - skladatel Ahn Eak-tae zemřel v roce 1965 a autorská práva na hymnu by proto měla vypršet nejdříve v roce 2015. Tento fakt vedl k právním sporům - v roce 2003 byly dva fotbalové týmy zažalovány, protože veřejně zpívaly národní hymnu bez povolení vlastníků copyrightu. Dědicové autorských práv předali autorská práva na hymnu státu až v roce 2005.