Tangun

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tangun
1. kočosonský král
Portrét
Pohřben Mausoleum of Tangun
Nástupce Jizi
Potomci Buru of Gojoseon
Otec Hwanung
Matka Ungnyeo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tangun, psáno také Dangun (písmem hangul 단군왕검) je hrdina korejské mytologie, v níž je uctíván jako zakladatel prvního korejského státu Kočoson, zahrnujícího severní část Korejského poloostrova a čínskou provincii Liao-ning. Podle historicky neověřeného podání byl současníkem čínského legendárního císaře Jaoa a je některými Korejci pokládán za božstvo.

Podle legendy sestoupil Hwanung, syn vládce nebes Hwanina, na Zemi na hoře Pektusan. Zde se setkal s medvědicí, která se chtěla stát člověkem. Hwanung jí nařídil, aby žila v tmavé jeskyni a živila se pouze pelyňkem a česnekem; za sto dní se medvědice změnila v ženu jménem Ungnjo a Hwanung s ní zplodil syna Tanguna, což znamená „santalový princ“. Když Tangun dospěl, založil město Asadal a stal se prvním vladařem Korejců, svůj stát nazval Čoson – „Jitřní klid“ (později se pro tento starověký útvar začalo používat označení Kočoson, tj. Starý Čoson, aby se předešlo záměně s moderním královstvím Čoson). Podle středověké kroniky Samguk Jusa k tomu došlo 3. října roku 2333 př. n. l.: od tohoto data se počítal tradiční korejský kalendář, který v Jižní Koreji oficiálně platil do roku 1961, a třetí říjnový den je jihokorejským státním svátkem jako Den založení národa. Tangun podle pověsti vládl 1500 let, během nichž dal svému lidu zákony a zavedl zemědělství a řemesla, pak předal vládu urozenému mudrci Gijimu, který přišel z Číny, a ve věku 1908 let vstoupil na nebesa. Původní šamanistické náboženství Tanguna uctívalo jako nesmrtelného vládce hor.

Na vrcholu hory Manisan na ostrově Kanghwa se nachází kamenná svatyně, o níž se věří, že v ní Tangun v době své vlády vykonával náboženské obřady. Severokorejský režim roku 1994 oznámil, že nalezl nedaleko Pchjongjangu Tangunův hrob, a vybudoval nad ním jako turistickou atrakci mauzoleum ve tvaru pyramidy. Oficiální verze Kim Ir-senova životopisu, podle níž se narodil na Pektusanu, ukazuje návaznost propagandy KLDR na starobylý kult Tanguna.

Technická sestava v bojovém umění taekwondo se na Tangunovu počest jmenuje Dan-gun tul.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]