Paša

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o titulu v Osmanské říši. O řece v Rusku pojednává článek Paša (řeka).
Abdullah Frères: Osmanský paša Gazi Osman Pasha

Paša (turecky paşa) byl v Osmanské říši titul pro vysoké úředníky a vojenské hodnostáře. Výraz pochází z perského padišach, tedy vládce. Území spravované pašou se nazývá pašalik.

V hierarchii osmanské nomenklatury se nacházel nad titulem bej a pod titulem vezír. Tento titul stál za jménem příslušného činitele. Pašové nosili jako odznak svého důstojenství (hodnosti) dva až tři koňské ohony (bunčuky; stejně jako agové – velitelé janičářů). Titul paša byl v Turecku zrušen roku 1934 (v Egyptě pak 1953).

Významný byl mimo jiné i titul kapudan paša (z latinského capitanus, velitel námořnictva, kapitán), odpovídající titulu velkoadmirál, který byl nejvyšší hodností námořnictva Osmanské říše. Kapudan paša, který byl zároveň členem tzv. divanu, tedy sultánovy rady, byl i guvernérem několika provincií říše (ostrovy v Egejském moři, částečně Alžírsko a Kypr). Tento titul byl roku 1876 změněn na ministra námořnictva.

K nejznámějším nositelům titulu paša patří např. Mustafa Kemal Atatürk, titulu kapudan paša dřívější korzár Chajruddín Barbarossa.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]