Tento portál nemá svého aktivního správce, a proto je neudržovaný. Může proto například obsahovat zastaralé informace.
Můžete Wikipedii pomoci tím, že se připojíte k jeho správě, aktualizujete jej nebo jej upravíte na miniportál. Podívejte se též na diskusní stránku, zda tam nejsou náměty k vylepšení.
20. července Mongolsko se potýká s vůbec nejhoršími záplavami za poslední čtyři desetiletí, živel tam zabil 23 lidí.[1]
2008
10. listopadu měl premiéru třetí díl seriálu BBC "Putování s pravěkými zvířaty", který ukazuje svět obřích živočichů, jak vypadal před 24 miliony let na území dnešního Mongolska.[2]
6. listopadu Mongolsko si po získání první zlaté olympijské medaile oblíbilo judo.[3]
5. října Nejvyšší muž světa Číňan Pao Si-šun z Vnitřního Mongolska se stal tatínkem.[4]
28. září Přistávací modul čínské vesmírné lodi Šen-čou 7 před polednem bezpečně přistál ve stepi v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko.[5]
25. září Čína chystá výstup kosmonauta do volného kosmu s přistáním ve Vnitřním Mongolsku 28. září.[6][7]
2. září Čína chce vyslat do vesmíru další raketu s lidskou posádkou s místem přistání ve Vnitřním Mongolsku.[8]
24. srpna získalo Mongolsko druhou zlatou medaili v historii letních olympijských her.[9] Vybojoval jí mongolský boxer Enchbatyn Badar-Úgan v kategorii do 54 kg.[9]
21. srpna Nejvyšším muž na světě je Pao Si-šun z Vnitřního Mongolska.[10]
Nádam je tradiční typ festivalu v Mongolsku. Festival je také nazýván "eriin gurvan naadam" neboli "tři mužské hry". Tyto hry jsou mongolský zápas, jízda na koni a lukostřelba a jsou jedinými v celé zemi. Navzdory jménu festivalu se ženy účastní lukostřelby a dívky jízdy na koni, ale ne mongolského zápasu.
Největší festival se koná v mongolském hlavním městě Ulánbátaru během národního svátku 11. - 13. července, ačkoliv ostatní města v Mongolsku mají své vlastní slavnosti Nádam menšího rozsahu. Začíná složitě předvedeným ceremoniálem s účastí tanečníků, atletů, jezdců na koni a hudebníků. Po ceremoniálu začínají soutěže.
Nádam je nejvíce sledovaným festivalem v zemi a má se za to, že existuje v různých podobách už po staletí. Původně se jednalo o náboženský festival, ale v dnešní době připomíná revoluci v roce 1921, kdy Mongolsko vyhlásilo nezávislost.
Další populární aktivitou během Nádamu je hra s pomocí "šagaj", což jsou ovčí hlezenní kosti, sloužící jako hrací pomůcky i jako symboly věštby a přátelství.
Festival se taky koná v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko v Číně.
Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Mongolsko}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
Pokud víte o něčem, co by tento portál mohlo obohatit, neváhejte a editujte.
Seznam účastníků projektu (připište se, pokud se účastníte projektu): Nadvšenec (2018-)
Darchan je třetím největším městem Mongolska a hlavním městem Darchanúlského ajmagu. Má 83 900 obyvatel (2017). Město bylo postaveno za vydatné pomocí SSSR. Protože se nachází poměrně blízko hranic s Ruskem, žije v něm významná ruská menšina.