Portál:Mongolsko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
   
Vítejte

na mongolském portálu!

   
e

Portál:Mongolsko Mongolsko, oficiálním názvem Stát Mongolsko, je vnitrozemský stát ve střední Asii, hraničící na severu s Ruskem a na jihu s Čínskou lidovou republikou. Země zaujímá plochu 1 566 500 km² (dvacetkrát více než ČR), ale vzhledem ke svým pouze 2,7 milionům obyvatel je Mongolsko státem s nejnižší hustotou zalidnění na světě.

Velkou část Mongolska pokrývají stepi s drsným podnebím, kde hlavním zdrojem obživy je kočovné pastevectví. Pro hospodářství země a její vývoz jsou důležité výrobky z vlny, například látky a další výrobky z kašmíru, a výrobky z kůže. V současné době se velkým tempem rozvíjí těžba nerostných surovin, která byla hlavním zdrojem příjmů státu již před rokem 1990.

e

ZAJÍMAVOSTI

Víte, že:

... Mongolsko je jednou z prioritních zemí české zahraniční rozvojové spolupráce?


... Ve 13. století bylo území dnešního Mongolska centrem Mongolské říše, největší říše všech dob?


... Vnitřní Mongolsko je dnes jako autonomní oblast součástí Čínské lidové republiky?

e

AKTUALITA

  • Čtvrtek 15. července 2010 Do Ulan-Ude se sjeli Mongolové z celého světa
  • Pátek 30. října 2009 Mongolsko má nového premiéra
  • Čtvrtek 3. července 2008 Násilné protesty v Mongolsku si vyžádaly už 5 mrtvých


Wikizprávy

e

OBRÁZEK

KhovsgolNuurRainbow.jpg

Chövsgöl (mongolsky Хөвсгөл Нуур) je jezero na severu Mongolska.

e

ČLÁNEK

Naadam.jpg

Nádam je tradiční typ festivalu v Mongolsku. Festival je také nazýván "eriin gurvan naadam" neboli "tři mužské hry". Tyto hry jsou mongolský zápas, jízda na koni a lukostřelba a jsou jedinými v celé zemi. Navzdory jménu festivalu se ženy účastní lukostřelby a dívky jízdy na koni, ale ne mongolského zápasu. Největší festival se koná v mongolském hlavním městě Ulánbátaru během národního svátku 11. - 13. července, ačkoliv ostatní města v Mongolsku mají své vlastní slavnosti Nádam menšího rozsahu. Začíná složitě předvedeným ceremoniálem s účastí tanečníků, atletů, jezdců na koni a hudebníků. Po ceremoniálu začínají soutěže. Nádam je nejvíce sledovaným festivalem v zemi a má se za to, že existuje v různých podobách už po staletí. Původně se jednalo o náboženský festival, ale v dnešní době připomíná revoluci v roce 1921, kdy Mongolsko vyhlásilo nezávislost. Další populární aktivitou během Nádamu je hra s pomocí "šagaj", což jsou ovčí hlezenní kosti, sloužící jako hrací pomůcky i jako symboly věštby a přátelství. Festival se taky koná v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko v Číně.

Festival se slaví pod názvem Nádym 15. srpna, což je také Den Tuvinské republiky, na polích Tos-Bulak s dostihovými závody a soutěžemi "chureš"

e

MĚSTO

Darkhan city.jpg

Darchan je třetím největším městem Mongolska a hlavním městem Darchanúlského ajmagu. Má 74 300 obyvatel (2007). Město bylo postaveno za vydatné pomocí SSSR. Protože se nachází poměrně blízko hranic s Ruskem, žije v něm významná ruská menšina.

e

OSOBNOST

Elbegdorj-2.JPG

Cachjagín Elbegdordž (mongolsky Цахиагийн Элбэгдорж) (* 30. června 1963) je bývalý prezident Státu Mongolsko, jenž byl do funkce zvolený ve volbách 24. května 2009, v kterých obdržel 51 % hlasů. Byl jedním z kandidátů demokratické opozice (konkrétně Demokratické strany). Kandidoval proti Nambarynu Enchbajarovi, kandidátovi Mongolské lidové revoluční strany. Do funkce nastoupil 18. června 2009.

e

KATEGORIE

e

INFORMACE

  • Portál byl založen 15. srpna 2012 wikipedistou Gubin.
  • Pokud víte o něčem, o co by tento portál mohlo obohatit, neváhejte a editujte.

e Logo Wikimedia Commons Galerie Mongolsko ve Wikimedia Commons